Συγκλονιστικός ο Καλάκος: Στον τελικό με πανελλήνιο ρεκόρ

Ιστορία έγραψε σήμερα ο Θάνος Καλάκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στο Γκροσέτο, αφού έγινε ο πρώτος έφηβος που προκρίνεται σε τελικό 800μ.

Ο αθλητής του Μανώλη Χάντζου έκανε συγκλονιστική κούρσα, επέλεξε να δώσει από τα πρώτα μέτρα ρυθμό και δεν έχασε τον έλεγχο σε κανένα της σημείο, όπως μετέδωσε το novasports.gr.

Έτσι τερμάτισε πρώτος στη σειρά του σε 1.48.59, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων, καθώς βελτιώνει το δικό του 1.48.70 από τα φετινά “Παπαφλέσσεια”, και πέρασε στον αυριανό τελικό με την τρίτη επίδοση συνολικά.

«Δούλεψα σκληρά γι΄ αυτή τη διοργάνωση και πέτυχα το στόχο μου, που ήταν η πρόκριση στον τελικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον εαυτό μου. Όταν είδα το χρόνο στο πέρασμα των 400 μ., κατάλαβα πως είμαι σε θέση να κάνω πανελλήνιο ρεκόρ και τελικά το έκανα», είπε ο Καλάκος με το τέλος του αγώνα.