Με ανατροπή στο φινάλε ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 71-68

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής επί του Ολυμπιακού στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ με 71-68 στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Α1.

Ένα ματς που φαινομενικά έδειχνε χαμένο, κατάφερε να το γυρίσει ο Παναθηναϊκός και να πάρει το «διπλό» μετά από 9 σερί ήττες που είχε γνωρίσει στο κλειστό του Νέου Φαλήρου στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός προηγείτο με +9 (65-56), αλλά με τον Ρίβερς να πετυχαίνει καθοριστικά τρίποντα και επί μέρους σκορ 15-5, οι «πράσινοι» έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή και πήραν τη μεγάλη νίκη.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους γηπεδούχους που μπορεί να κανείς ότι «αυτοκτόνησαν» στο φινάλε, κορυφαίος ήταν ο ΜακΛιν με 18 πόντους.

Αξίζει να επισημανθεί ότι εκτός των Σπανούλη και Ρόμπερτς, που δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού, στο 29΄ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έστειλε στ΄ αποδυτήρια τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε στον πάγκο για μία απόφαση των διαιτητών και δεν σταμάτησε παρά τις συστάσεις του προπονητή του.

Ο αγώνας εξελίχθηκε ως εξής:

1′ (0-2) Τέλειωσε την φάση ο Καλάθης από κοντινή απόσταση.

2′ (2-2) Ωραία κίνηση κοντά στο καλάθι από τον Παπανικολάου.

2′ (2-5) Τρίποντο από τον Λοτζέσκι. Το πρώτο του καλάθι κόντρα στον Ολυμπιακό.

3′ (5-7) Τρίποντο από τον Παπανικολάου.

5′ (11-7) Ο Μιλουτίνοβ νίκησε τον Σίνγκλετον, ο Ολυμπιακός μετρά ένα σερί 9-0.

6′ (11-11) Λάθος από τον Ολυμπιακό και ο Σίνγκλετον στον αιφνιδιασμό έφερε το σκορ στα ίσα.

9′ (14-13) Τρίποντο από τον Μάντζαρη, ασίστ απο τον Μιλουτίνοβ.

Τέλος πρώτης περιόδου, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 16-15.

11′ (19-17) Τρίποντο από τον Παπαπέτρου. Το τρίτο για τον Ολυμπιακό στο ματς.

13′ (21-19) Άστοχο τρίποντο από τον Τιλί, αλλά ο Μιλουτίνοβ τέλειωσε την φάση ύστερα από το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε.

13′ (22-22) Ο Ρίβερς με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα.

15′ (26-24) Ο Τόμπσον κινήθηκε από την αδύναμη πλευρά εξαιρετικά και τέλειωσε την φάση.

17′ (33-29) Μπάσιμο από τον «ζεστό» Τόμπσον κι στο +4 ο Ολυμπιακός.

18′ (33-34) Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Λοτζέσκι κινήθηκε εξαιρετικά χωρίς την μπάλα, πηρε την πάσα και εκτέλεσε στην κίνηση, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι. Ένα καλάθι που έχει πετύχει αρκετές φορές με την ερυθρόλευκη φανέλα.

19′ (38-34) Ασίστ του Πρίντεζη στον Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό. Ξανά στο +4 ο Ολυμπιακός.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 40-36.

21′ (41-41) Ο Αντετοκούνμπο με 5 σερί πόντους έφερε το σκορ στα ίσα.

24′ (45-45) Ο Στρέλνιεκς με τζαμπ-σουτ πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς.

26′ (45-47) Ο Λοτζέσκι ευστόχησε σουτάροντας μετά από ντρίμπλα.

28′ (47-51) Ο Καλάθης τιμώρησε την άμυνα του Ολυμπιακού που τον άφησε ελεύθερο.

30′ (52-52) Βολές από τον Παπανικολάου, ο οποίος έφερε το σκορ στα ίσα.

30′ (54-52) Εντυπωσιακό κάρφωμα του Μακλίν, ο οποίος έκανε μπάσιμο μέσα στην ρακέτα και τέλειωσε την φάση με θεαματικό τρόπο.

Τέλος τρίτης περιόδου, ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 54-52

31′ (59-52) Μεγάλο τρίποντο από τον Τόμπσον και στο +7 ο Ολυμπιακός.

32′ (61-52) Στο +9 ο Ολυμπιακός με το φόλλου του Μακλίν.

35′ (65-56) Μπάσιμο από τον Τόμπσον, ο οποίος έφτασε τους 13 πόντους στο ματς. Ο Μακλίν είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 16.

36′ (66-61) Ξεχάστηκε ο Τιλί και τρίποντο από τον Σίνγκλετον.

Ο Σφαιρόπουλος έστειλε τον Παπανικολάου στα αποδυτήρια.

Απομένουν 3’19» για το τέλος της αναμέτρησης. Στο +5 (66-61) ο Ολυμπιακός.

38′ (66-67) Προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό, νέο τρίποντο από Ρίβερς, έχει επί μέρους σκορ 15-5 το «τριφύλλι».

Μένουν ακριβώς 30» για το τέλος. Το ντέρμπι έχει φτάσει στο αποκορύφωμα του. Τάιμ-άουτ στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή της επίθεσης και 14» για να την εκδηλώσει.

40′ (66-69) Έξοχη ασίστ του Καλάθη στον Γκιστ, ο οποίος στον αέρα τέλειωσε την φάση με δύσκολο τρόπο. Στο +3 οι «πράσινοι».

40′ (68-69) Ο Πρίντεζης αστόχησε σε λέι-απ, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ ο Μακλίν, ο οποίος μείωσε στον πόντο.

Τέλος αγώνα, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: 68-71