Με… σφραγίδα Εμπαπέ στους «16» η Γαλλία – Τέλος το Μουντιάλ για το Περού

Στη φάση των “16” του Μουντιάλ προκρίθηκε η Γαλλία, η οποία επικράτησε με 1-0 του Περού χάρη σε γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο 34′.

Οι Γάλλοι έφτασαν τους 6 βαθμούς και πέρασαν μαθηματικά στην επόμενη φάση, τη στιγμή που οι Περουβιανοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

Η Γαλλία δεν εντυπωσίασε, ωστόσο ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη. Στο 33′ ο Εμπαπέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ με τακουνάκι, όμως ένα λεπτό αργότερα δεν αστόχησε προ κενής εστίας, μετά από πλασέ του Ζιρού που κόντραρε σε αμυντικό.

Το Περού προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο ημίχρονο, είχε μάλιστα και δοκάρι σε σουτ του Ακίνο στο 50′, όμως για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε ανήμπορο να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του.

Η Γαλλία θα προσπαθήσει να διατηρήσει την πρωτιά του ομίλου κόντρα στη δεύτερη Δανία, που έχει 4 βαθμούς, ενώ το Περού θα παίξει μόνο για το γόητρο κόντρα στην Αυστραλία.

Πηγή: Spordog.gr