Οι «πράσινοι» ξέσπασαν και συνέτριψαν την ΑΕΚ

Ο αγώνας του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ αποδείχθηκε ντέρμπι μόνο στη θεωρία… Οι «πράσινοι» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ένωση, την οποία συνέτριψαν ως γηπεδούχοι στην κοινή έδρα τους (ΟΑΚΑ) με 111-79 και έκαναν το «9Χ9» στην εφετινή Α1 Ανδρών, καθώς εκκρεμεί το παιχνίδι με τον Κολοσσό στη Ρόδο. Στα 20,7΄΄ πριν τη λήξη τραυματίστηκε ο Βινς Χάντερ, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79

Ο αγώνας, το αποτέλεσμα του οποίου σήμανε την τρίτη εφετινή ήττα της ΑΕΚ σε 10 παιχνίδια, δεν αντέχει κριτικής. Ουσιαστικά, δε, κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι τυπικά γηπεδούχοι με εμφάνιση… NBA σκόραραν 36 πόντους και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +20, ενώ με την ίδια διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η Ένωση είχε καταρρεύσει πνευματικά και ούτε η ζώνη, ούτε το πρες ούτε κανένας από τους «λαγούς» που προσπαθούσε να τραβήξει από το μανίκι του ο Μπάνκι είχε αντίκρισμα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Βόβορα το εκμεταλλεύτηκαν και με το πόδι στο «γκάζι» από την αρχή ως το τέλος, πρόσφεραν απλόχερα θέαμα με εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας και καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό τους, διακόπτοντας το σερί των δέκα νικών που μετρούσε ο αντίπαλός τους, σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Λάσμε που μέτρησε 16 (παίζοντας για 17΄:55΄΄), ενώ από 14 πρόσθεσαν οι Λεκαβίτσιους, Μήτογλου (σε 13 λεπτά συμμετοχής), Αντετοκούνμπο και 12 ο Τόμας. Για την ΑΕΚ, που πάλεψε μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-21 το επιμέρους σκορ) προσπάθησαν οι Χάντερ, Ρατάν-Μέις (από 12) και Ματσιούλις (11).

Να υπογραμμιστεί το εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας των νικητών στα δίποντα, καθώς ευστόχησαν 34 από τα 48 που σούταραν (μόλις 17/44 η ΑΕΚ), ενώ οι «πράσινοι» κυριάρχησαν και στον «αέρα» μαζεύοντας 43 ριμπάουντ (31-12) έναντι 31 της αντιπάλου τους, σαφές δείγμα της θέλησης και της αποφασιστικότητας με την οποία προσέγγισαν τον αποψινό αγώνα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Παναγιώτου, Ανδρικόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 3 (1), Λάσμε 16 (1), Μήτογλου 14 (1), Αντετοκούνμπο 14, Παπαγιάννης 6, Γκιστ 8, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους 14 (1), Τόμας 12 (1).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Λαρεντζάκης 3 (1), Ματσιούλις 11, Χάντερ 12, Σαντ-Ρος 4, Ρατάν-Μέις 12 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 9 (2), Γιαννόπουλος 7 (1), Τσαλμπούρης 4, Ρογκαβόπουλος 6 (2), Γκρίφιν 3 (1), Ρόμπερσον 8.