Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν στις πίστες του εξωτερικού.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης του Citi Open που φιλοξενείται στην Ουάσινγκτον, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 7/5 6/0 του Γάλλου Μπενουά Περ μετά από 74 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στην τετράδα του τουρνουά όπου καλείται ν` αντιμετωπίσει τον Ελληνοαυστραλό Νικ Κύργιο. Ο τελευταίος νίκησε 6/3 6/3 τον Σλοβάκο Γκόμπος και θα βρεθεί απέναντι στο συμπαίκτη του στο διπλό της ίδιας διοργάνωσης. Να θυμίσουμε ότι ο Τσιτσιπάς βρίσκεται από χθες στην 5η θέση της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Στα ημιτελικά του τουρνουά που φιλοξενείται στο Σαν Χοσέ, προκρίθηκε η Σάκκαρη. Με ανατροπή στο δεύτερο σετ, η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 1/6 7/6(3) 6/3 της Ελίνα Σβιτολίνα από την Ουκρανία και πέρασε στην τετράδα όπου θα κοντραριστεί με την Κινέζα Σασάι Ζενγκ. Η τελευταία στα προημιτελικά νίκησε 7/5 5/7 4/6 την Αμερικανίδα Αμάντα Ανισίμοβα. Η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει το δεύτερο σετ με 1-4 και 2-5, όμως με αντεπίθεση διαρκείας κι αφού κατάφερε να σώσει τρία match point, ισοφάρισε σε 1-1 στο tie break. Στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της, το κατέκτησε με 6/3 και προκρίθηκε στην τετράδα.