Ευρωβόλεϊ: “Μπλόκο” της Πορτογαλίας στην Εθνική

Για ενάμιση σετ η Εθνική ομάδα ήταν σε τροχιά πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωβόλεϊ, ωστόσο η Πορτογαλία κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και επικρατώντας με 3-1 να έχει πλέον αυτή το πάνω χέρι, αν και όλα θα κριθούν στο αυριανό ματς Πορτογαλία-Ρουμανία.

Με την ελληνική ομάδα να έχει πάρει το πρώτο σετ και να προηγείται με 9-3 στις αρχές του δεύτερου όλα κυλούσαν ιδανικά, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι αλλαγές της Πορτογαλίας, ο περιορισμός των λαθών από τους αντιπάλους μας έφεραν την αλλαγή σκηνικού, με τους Πορτογάλους να ισοφαρίζουν σε 1-1, να παίρνουν το κομβικό τρίτο σετ με 25-23 και στη συνέχεια να επικρατούν εύκολα.

Έτσι η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση της στους «16» και πλέον η τύχη μας βρίσκεται στα χέρια της Ρουμανίας. Οι Ρουμάνοι με τη νίκη της Πορτογαλίας έχουν κι αυτοί ελπίδες πρόκρισης και μάλιστα αν κερδίσουν με 3-0 παίρνουν αυτοί το εισιτήριο. Αν το ματς λήξει 3-2, τότε θα περάσει η Πορτογαλία (που προκρίνεται και σε κάθε δική της νίκη), ενώ η Εθνική ομάδα ελπίζει μόνο σε νίκη της Ρουμανίας με 3-1, που θα φέρει τριπλή ισοβαθμία με τις τρεις χώρες να έχουν ρεκόρ 1 νίκη-5 ήττες, 3 βαθμούς και 5-13 σετ οπότε όλα θα κριθούν στη διαφορά των πόντων (κι εδώ ίσως κοστίσει το 25-17 του δ’ σετ).

Η εκκίνηση του αγώνα θύμισε κάτι από το χθεσινό ματς με την Ρουμανία, με τη διαφορά ότι αυτοί που έχαναν τα σερβίς ήμασταν εμείς (11 στο πρώτο) και γενικά κάναμε πολλά λάθη που επέτρεψαν στην Πορτογαλία να προηγηθεί 4-6, 7-9 και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το 11-12, που έγινε 15-12 με τον πρώτο ελληνικό άσο και δύο κόντρα μπάλες του Πρωτοψάλτη. Αυτό ήταν η Εθνική που ούτως ή άλλως είχε καλή υποδοχή και έπαιρνε εύκολα την αλλαγή (5/5 ο Ζουπάνι, 6/8 ο Πρωτοψάλτης), απελευθερώθηκε, το 16-14 έγινε 20-14 και το 1-0 έγινε (αφού στο φινάλε χανόταν το ένα σερβίς πίσω από το άλλο).

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ακόμη πιο εντυπωσιακά το δεύτερο σετ, όμως εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η.. πτώση της. Το 3-3 έγινε 9-3 με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς και τον τεχνικό της Πορτογαλίας να αλλάζει διαδοχικά πασαδόρο (Βιόλας αντί Ταβάρες), ακραίο (Σιμόες αντί Μαρτίνς και είχε 4/4 επ., ενώ ο Άλεξ Φερέιρα από 0/4 στο β’ είχε 4/5), κεντρικό (Μενέζες αντί Νούνο) και λίμπερο (Φιντάλγκο αντί Αλβάρ) οι οποίοι το μόνο που έκαναν ήταν να παίζουν χωρίς λάθη κι η εικόνα άλλαξε. Με δύο καλές άμυνες του Φινάλγκο και κόντρες ήρθε το 11-8 και στο 15-12 πάθαμε ολικό μπλακ άουτ με το σκορ να γίνεται 15-18. Η μείωση σε 17-18 έφερε μια ελπίδα, αλλά στο φινάλε χάσαμε δύο σερβίς και στο 20-22 ο Σιμόες τελείωσε την κόντρα και ουσιαστικά το σετ που έκλεισε με άσο του Μάρκο Φερέιρα.

Πλέον η Πορτογαλία είχε επιστρέψει στο παιχνίδι που έγινε ξανά ντέρμπι… Κι ενώ αρχικά στο τρίτο σετ βρεθήκαμε στο +3 (6-3), πάλι κολλήσαμε στην επίθεση (δύο διαδοχικά μπλοκ του Βιόλας στον Φράγκο) και πήγαμε στο -3 (9-12, 12-15, 15-18) κυνηγώντας πλέον εμείς το σκορ. Ο Ανδρεόπουλος στο 12-15 πέρασε τον Στιβαχτή στο παιχνίδι (ντεμπούτο στο Ευρωβόλεϊ) καταφέρνοντας να ισοφαρίσουμε στο 19-19 με το άουτ του Άλεξ Φερέιιρα. Ο Μάρκο Φερέιρα όμως με δύο επιθέσεις έβαλε πάλι μπροστά τους Πορτογάλους (19-21). Η ευκαιρία να ισοφαρίσουμε χάθηκε στο 20-21 με την κόντρα του Φράγκου που έστειλε τη μπάλα στο φιλέ και το σετ έκλεισε με 23-25 και πλασέ του Βιόλας.

Πλέον το μομέντουμ είχε αλλάξει και η Πορτογαλία με πρωταγωνιστή τον Άλεξ Φερέιρα μετέτρεψε το 3-4 σε 3-8 (!) με τον Ανδρεόπουλο να ρίχνει στη μάχη και τον Ηρακλή Παπαδόπουλο. Οι λάθος θέσεις των Πορτογάλων έφεραν τη μείωση στο 5-8, όμως το 8-11 έγινε 8-14 με χαμένο σερβίς και δύο κόντρες και χωρίς ψυχολογία η Εθνική βρέθηκε στο 11-19. Με άσο του Φράγκου το σκορ έγινε 14-20, αλλά όλα είχαν κριθεί κι η Πορτογαλία έφτασε στο 17-25 και στη νίκη με 3-1 που σημαίνει ότι χρειάζεται δύο σετ αύριο για να προκριθεί στους 16.

Διαιτητές: Κνιζνίκοφ, Καμπρέ.