Σε τροχιά Ευρώπης η Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μεγάλη νίκη εκτός έδρας

Νικηφόρα πέρασε από το “Estadio El Sadar” η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικρατώντας με 2-1 της Οσασούνα, για την 14η αγωνιστική της LaLiga και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης.

Ο Ινιάκι Ουίλιαμς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μπιλμπάο στο 21ο λεπτό, αλλά στο 76΄ ο Αργεντινός επιθετικός της Οσασούνα Εζεκιέλ Άβιλα πέτυχε την ισοφάριση (1-1).

Όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν έτοιμη απάντηση! Ο Κέναν Κόντρο που είχε μπει αλλαγή στο 46΄ στη θέση του Ραούλ Γκαρθία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα τρία λεπτά αργότερα (79΄) χαρίζοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Αθλέτικ.

Οι Βάσκοι πλέον μετρούν 23 βαθμούς και ισοβαθμούν με τη Σοσιεδάδ, ενώ η ομάδα της Παμπλόνα είδε την αντίπαλό της να διευρύνει τη μεταξύ τους διαφορά, καθώς παρέμεινε με 19 βαθμούς.