Ιστορικό ρεκόρ με 106 σερί νίκες στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός γιόρτασε μαζί με τον μεγάλο του χορηγό, την Winmasters, φτάνοντας στις 106 σερί νίκες στην Α1 Γυναικών, «σπάζοντας» το σερί του Αθηναϊκού σε συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Ένα επίτευγμα ιστορικό που δύσκολα θα ξεπεραστεί από κάποια άλλη ομάδα στο μέλλον.

Αυτή μάλιστα ήταν η 123η νίκη του Ολυμπιακού σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, με την ομάδα του Πειραιά να συνεχίζει την αήττητη ξέφρενη πορεία της.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν Τζάκι Γέμελος με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Άννα Σπυριδοπούλου με 13 και η Εβίνα Σταμάτη με 11.

Η Γέμελος σκόραρε από τα 6,75μ για το 8-4 και μετά από ένα 5-0 της Δάφνης, η Σπυριδοπούλου με δύο τρίποντα έκανε το 11-9 και αργότερα το 16-12. Ακολούθησε ένα δίποντο από την Γέμελος, με την Σπυριδοπούλου να συνεχίζει και με γκολ φάουλ να γράφει το 21-12.

Με τρίποντο της Σταμάτη η διαφορά έφτασε στους 11 (25-14), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-16.

Η αρχηγός των Ερυθρόλευκων μαζί με την Σωτηρίου βοήθησαν για το 31-18 και η Γιουρτσένκοβα με γκολ φάουλ έκανε το 34-20. Το ματς παρέμεινε στο ίδιο τέμπο, η Σπυριδοπούλου με λέι απ πέτυχε το 38-23, με την Ελληνίδα φόργουορντ να είναι.. ενεργή στο σκοράρισμα, να την ακολουθεί η Νικολοπούλου για το 13-0 σερί των γηπεδούχων, με το σκορ να φτάνει στο 49-23.

Οι «ερυθρόλευκες» έλεγχαν απόλυτα την αναμέτρηση και το ημίχρονο τελείωσε με το επιβλητικό 55-27.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Θρύλος έτρεξε ένα επιμέρους 7-3, με την Σταμάτη να σκοράρει στην πορεία για το 64-30. Η αρχηγός πέτυχε και το 66-30 με δίποντο, ενώ αργότερα με νέο λέι απ η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 70-35.

Η Γέμελος με τρίποντο, έπειτα από κλέψιμο της Κοσμά, έδωσε διαφορά 38 πόντων στην ομάδα του Πειραιά (75-37), με την Γκρέιβς να πραγματοποιεί το 77-37.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και κράτησαν την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Η Σταμάτη σκόραρε για το 84-45 με τον Γιώργο Παντελάκη να σχεδιάζει ήδη την αναμέτρηση του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 55-27, 77-40, 89-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμάτη 11 (4/4 δίπ., 1/1 τρ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 13 (3/3 δίπ., 2/5 τρ, 8 ρίμπ.), Παυλοπούλου 10 (4/5 δίπ., 3 ασ.), Νικολοπούλου 2 (4 ασ.), Σωτηρίου 8, Λούκα 1, Γέμελος 14 (2/4 τρ., 5 ασ.), Γιουρτσένκοβα 5 (2/5 δίπ.), Γκρέιβς 10 (3/4 διπ. 8 ριμπ.), Κοσμά 5 (1/2 τρ.), Τόμας 10 (2/4 τρ., 4 ασ.).

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Κόουλινγκ 10 (2), Παγώνη, Μαγκλάρα 1, Γρηγορίου 5 (1), Τσέρι 17 (3), Κοντογεωργού 2, Γκριτζά 6, Λανγκ 10.

Πηγή: tanea.gr