Μεγάλη νίκη του Ηφαίστου επί του Πανιωνίου και “βλέπει” 4άδα

Ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός στη Λήμνο, όμως ο Ήφαιστος ήταν πιο ποιοτικός και ψύχραιμος, φτάνοντας στη νίκη (79-74). Παραμένει σε τροχιά τετράδας η ομάδα του Μανωλόπουλου, μεγάλη εμφάνιση από τον Τζέρι Σμιθ.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε στη Λήμνο και στο 27ο λεπτό είχε προβάδισμα (52-53), όμως ο Ήφαιστος πήρε τελικά αυτό που του άξιζε: Η ομάδα της Λήμνου ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήρε πολλά από τους Τζέρι Σμιθ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Σον Έβανς (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και κέρδισε (79-74), παραμένοντας σταθερά σε τροχιά τετράδας. Στο 9-6 πλέον ο Ήφαιστος, έπεσε στο 6-9 ο «Ιστορικός», που είχε σε καλό απόγευμα τους Δημήτρη Βεργίνη (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Σαμάρντο Σάμουελς (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με προβάδισμα 13 πόντων για τον Ήφαιστο (26-13). Στη συνέχεια όμως, ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές, βρήκε σκορ με τους Βεργίνη – Σάμουελς και το επιμέρους 25-20 του επέτρεψε αν μειώσει στους 8 στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλευρά και ο «Ιστορικός» μπήκε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (52-51) στο 26′ και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά (52-53, 27′), όμως ο Ήφαιστος «έτρεξε» μικρό σερί και έκλεισε την περίοδο στο +5 (61-56).

Το τέμπο χαμήλωσε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να παραμένει σταθερά σε θέση οδηγού. Ο Ήφαιστος ανέβασε την διαφορά στους 10 (70-60, 33′) και, παρά την μικρή προσπάθεια επιστροφής των φιλοξενούμενων στο τέλος, έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-13, 46-38, 61-56, 79-74

Πηγή: sdna.gr