Περιστέρι – Ρέθυμνο 71-61: “Ίδρωσε” αλλά τα κατάφερε

Το Περιστέρι έπαιξε άμυνα, πήρε σκορ από τον Στίβεν Γκρέι (20π.) και επιβλήθηκε του Ρεθύμνου (71-61). Μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη στο τέλος, 7ασ. ο Ζώης Καράμπελας.

Στο 10-5 ανέβηκε η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, που έπαιξε σκληρή άμυνα, πήρε 20 πόντους από τον Στίβεν Γκρέι, βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο από τον Γιάννη Αγραβάνη και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Παράλληλα, είδε τον Ζώη Καράμπελα να μοιράζει 7 ασίστ. Από την άλλη, το σύνολο τους κόουτς Ζιάγκου υποχώρησε στο 6-9, αν και άφησε ξανά πολύ καλές εντυπώσεις και γύρισε δύο φορές από διψήφιες διαφορές. Στους 21π. σταμάτησε ο εξαιρετικός Κόνερ Φράνκαμπ, που όμως αστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο στο 39′.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και στις δύο πλευρές του παρκέ και πάτησαν από νωρίς το πόδι στο… γκάζι (19-10 στο 10′ και 30-17 στο 16′). Ο Γιανίκ Μορέιρα έκανε ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα και οι Κρητικοί ήταν πολύ άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. (1/12 3π.). Όμως, μετά το τάιμ άουτ του Βαγγέλη Ζιάγκου, το Ρέθυμνο έβγαλε… μπροστά τον Κόνερ Φράνκαμπ (14π. στο ημίχρονο), έσφιξε την άμυνά του και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ (2-14) έφερε τη διαφορά στον πόντο στο 20′ (32-31).

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν πιο ψύχραιμοι στην επανάληψη και πήραν σπουδαία ώθηση μέσα από το «κρεσέντο» του Στίβεν Γκρέι (18π. στο 30′). Έτσι, το Περιστέρι πήγε στο +10 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (55-45). Ο ΓΣΠ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά του (64-51 στο 34′ και 66-56 στο 36′), αλλά οι Κρητικοί ήταν… πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Μάλιστα, επί της ουσίας είχαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Φράνκαμπ σημάδεψε το σίδερο με το σκορ στους 5 πόντους (66-61 στο 39′). Το τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη στα 44” για το τέλος ήταν το σουτ που «τελείωσε» το ματς (71-61 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.

Πηγή: sdna.gr