Λιόν – Γιουβέντους 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Γάλλους

Η Λιόν απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στους “8” του Champions League, μετά τη νίκη της σε βάρος της Γιουβέντους.

Η Γιουβέντους άγγιξε το 0-1 στο 4ο λεπτό, αλλά η λόμπα του Κριστιάνο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λόπεζ. Στο 21′ η Λιόν προειδοποίησε με το δοκάρι σε κεφαλιά του Εκαμπί και άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό. Έπειτα από προσπάθεια και σέντρα του Αουάρ ο Τουσάρ με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στσέσνι.

Στο 69′ η Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αλέξ Σάντρο έκανε τη σέντρα και ο Ντιμπάλα με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Λόπες. Επίσης, στο 84′ ο Ντιμπάλα έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Ιγκουαΐν δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΛΙΟΝ (Ρούντι Γκαρσία): Λόπες, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Μαρτσάλ, Ντιμπουά (78′ Τετέ), Τουσάρ, Αουάρ, Κορνέ (81′ Άντερσεν), Εκαμπί (66′ Τεριέ), Ντεμπελέ, Σοάρες

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Πιάνιτς (62′ Ράμσεϊ), Μπεντακούρ, Κουαδράδο, Ραμπιό (78′ Μπερναντέσκι), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιμπάλα (70′ Ιγκουαϊν).

Πηγή: fosonline.gr