Home News Λύγισε στην 2η παράταση ο Παναθηναϊκός, 93-97 από την «βασίλισσα»

Λύγισε στην 2η παράταση ο Παναθηναϊκός, 93-97 από την «βασίλισσα»

Μετά από έναν πραγματικό… μαραθώνιο, διάρκειας δύο παρατάσεων, ο Παναθηναϊκός «έπεσε» στις λεπτομέρειες, βλέποντας τη Ρεάλ Μαδρίτης να… μιμείται τη Ζαγλκίρις, να περνά και αυτή νικήτρια από το ΟΑΚΑ και να γίνεται η πέμπτη ομάδα που απογοητεύει εφέτος το «τριφύλλι» στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 93-97 (68-68κ.α., 79-79 α’ παρ.), για τη 14η αγωνιστική της Euroleague, υποχωρώντας ακόμα περισσότερο στην κατάταξη (ρεκόρ 4-9). Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την όγδοη νίκη τους στις τελευταίες εννέα αναμετρήσεις και με το τρίτο εφετινό «διπλό» τους παρέμειναν στην τετράδα με ρεκόρ 9-5.

Σε μία αναμέτρηση που εξελίχθηκε και για τις δύο ομάδες σε διαγωνισμό αστοχίας από τα 6.75 (7/28 τρίποντα ο ΠΑΟ, 6/33 η Ρεάλ), η αποτελεσματική άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού επέτρεψε στην ομάδα του Γιώργου Βόβορα να επιστρέψει από το -14 (33-47 στο 25΄). Mε μπροστάρηδες της επίθεσης τους Νεμάνια Νέντοβιτς (27π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (18π.), Γιώργο Παπαγιάννη (14π.), Μπεν Μπέντιλ (13π., career high) και αγωνιζόμενος με το ένστικτο της επιβίωσης στις δύο παρατάσεις, ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» μία σπουδαία νίκη, την οποία του «άρπαξε» ο κομβικός στην έκβαση του αγώνα, Αλμπέρτο Αλμπάντε (19π.), ανήμερα των 25ων γενεθλίων του.

Οι «πράσινοι» πάντως κέρδισαν το χειροκρότημα, το οποίο γίνεται ακόμη πιο ηχηρό αν αναλογιστεί κανείς τα εξόφθαλμα διαιτητικά λάθη σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης. Επιπροσθέτως το «τριφύλλι» κλήθηκε να επιβιώσει έχοντας χάσει με τραυματισμό στον αστράγαλο στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου τον Σέλβιν Μακ και τον Σαντ Ρος με πέντε φάουλ στις αρχές της δεύτερης παράτασης.

Από τη Ρεάλ Μαδρίτης, οι Ουόλτερ Ταβάρες (20π.) και Άντονι Ράντολφ (18π.) αποδείχθηκαν άξιοι συμπαραστάτες του Αλμπέρτο Αμπάλντε.

Η σεμιναριακή άμυνα του Παναθηναϊκού και ο έλεγχος των ριμπάουντ, κάλυψαν την «πράσινη» αστοχία από τα 6.75 (0/5 τρίποντα στο α’ δεκ.), με το «τριφύλλι» να απαντά άμεσα από το εις βάρος του 0-4 και στο 5΄ να ξεφεύγει με +5 (11-6). Δίχως να χάσει τη διάρκεια της, η ελληνική ομάδα ήλεγξε το ρυθμό σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τη λήξη της περιόδου να τη βρίσκει στο +1 (15-14).

Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει με το… καλημέρα του δευτέρου δεκαλέπτου, αξιοποίησε αιφνιδιασμούς και ευστοχία από τα 6.75 και στο 13΄ ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 2-9 για το 17-23. Ωστόσο, με τον Ταβάρες στον πάγκο για ανάσες, ο Μπέντιλ πήρε… φωτιά κοντά στο αντίπαλο καλάθι και με 9 προσωπικούς πόντους, κράτησε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (26-27 στο 17΄), για να έρθει το πρώτο «πράσινο» τρίποντο (δια χειρός Παπαπέτρου) στον αγώνα, μετά από εννέα άστοχες προσπάθειες, με το οποίο η ελληνική ομάδα ισοφάρισε σε 29-29 στο 18΄. Η επιστροφή του Ταβάρες στο παρκέ, όμως, επανέφερε την τάξη για τη Ρεάλ, η οποία με σερί 0-4 πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (29-33).

Ένα ξέσπασμα της Ρεάλ στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετό για τους Ισπανούς, προκειμένου να επιβάλουν το ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύσκολη τη ζωή των «πράσινων» με την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 4-14 ξέφυγαν στο 25΄ με +14 (33-47), τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μάταια προσπαθούσε από τα 6.75 να βρει σφυγμό από τα 6.75 (3/16 τρίποντα μέχρι το 30΄). Ωστόσο, το πείσμα του Μακ σε άμυνα, δημιουργία και επίθεση, βοήθησε την ελληνική ομάδα να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-56).

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με την άμυνα ζώνης να αποδιοργανώνει τους Ισπανούς. Ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 7-2 έφερε την ελληνική ομάδα στο -3 (55-58 στο 31΄), ενώ με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νέντοβιτς πλησίασε στο 61-62 στο 35΄. Ο Γιουλ έδωσε ανάσα στη Ρεάλ (61-66), αλλά Νέντοβιτς και Παπαπέτρου πέτυχαν την ανατροπή στο 37΄ (68-66). Ακολούθησαν διαδοχικά άστοχα τρίποντα της Ρέαλ, όπως και του Παναθηναϊκού που προσπάθησε να κλειδώσει τη νίκη, για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ ο Γιουλ, μετά από χαμένη προσπάθεια του Ντεκ, και με φόλοου να γράψει το 68-68, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με σερί 5-0 (τρίποντο Παπαπέτρου και κοντά στο καλάθι ο Παπαγιάννης) προηγήθηκε με 73-68. Ωστόσο, η αποχώρηση του Σαντ Ρος με 5 φάουλ έφερε αναστάτωση στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, με τη Ρεάλ να πατά γκάζι και στο 44΄ να ολοκληρώνει την ανατροπή με γκολ φάουλ του Αμπάλντε (75-77), ενώ ο ίδιος κράτησε το προβάδισμα με ανάποδο λέι απ στα 20΄΄ για τη λήξη (77-79). Ωστόσο, ο Μποχωρίδης εξελίχθηκε σε «ήρωα» καθώς ευστόχησε στις 2/2 βολές (79-79) που κέρδισε μετά από φάουλ που του έγινε στα 7.8΄΄, ενώ ο ίδιος κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Γιουλ στα 2.8΄΄, στέλνοντας το ματς στη δεύτερη παράταση, καθώς ο Παπαπέτρου αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου πενταλέπτου, ο Νέντοβιτς από τα 6.75 ισοφάρισε σε 82-82, δίνοντας τέλος στο σερί 0-3 της Ρεάλ, αλλά ο Αμπάλντε είχε έτοιμη την απάντηση (82-85), κρατώντας το προβάδισμα των Ισπανών από τη γραμμή των βολών (84-87). Ο Τόμπκινς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (85-89 1:21΄ πριν από τη λήξη), ενώ οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε καθαρό φάουλ που έκανε πάνω στον Μπέντιλ. Ο Ντεκ αύξησε τη διαφορά στο +6 στο 49΄ (85-91), αλλά ο παθιασμένος Παπαπέτρου μείωσε σε 88-91, για να ακολουθήσει το 88-93 δια χειρός Αμπάλντε, με το οποίο οι Ισπανοί κλείδωσαν ουσιαστικά το ματς. Ο ίδιος μάλιστα διαμόρφωσε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 93-97, δίνοντας τέλος στα όνειρα που δημιούργησε το τρίποντο του Νέντοβιτς στα 3.1΄΄ για τη λήξη…

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68κ.α., 79-79 παρ., 93-97 β’΄παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Γιαβόρ, Νίκολιτς

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13, Σαντ-Ρος 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (2), Φερνάντεθ 1, Αμπάλντε 18 (1), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρς 20, Γιουλ 6, Τόμπκινς 12 (2), Τέιλορ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ