Home News Ελβετικό… πάρτι στη Βουλγαρία – Η Δανία “άλωσε” το Τελ Αβίβ

Ελβετικό… πάρτι στη Βουλγαρία – Η Δανία “άλωσε” το Τελ Αβίβ

Με εμφατικό διπλό στη Σόφια επί της Βουλγαρίας (3-1) ξεκίνησε η Ελβετία τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Ένα “εκρηκτικό” πρώτο τέταρτο ήταν αρκετό για τους Ελβετούς για να επιβάλλουν πλήρως το ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων (7′ Εμπολό, 10′ Σεφέροβιτς, 13′ Σακίρι), “κλειδώνοντας” από νωρίς τη νίκη τους. Οι Βούλγαροι μείωσαν στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντεσπόντοφ, όμως δεν είχαν άλλες “απαντήσεις” απέναντι στην καλοκουρδισμένη ελβετική “μηχανή”.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Δανία στο “Μπλουμφιλντ Στάντιουμ” του Τελ Αβίβ, επί του Ισραήλ με 2-0 (6ος όμιλος), σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Μπρέιθγουεϊτ έδωσε το προβάδισμα στους Δανούς στο 13ο λεπτό, ενώ ο Βιντ στο 67′ “σφράγισε” το “τρίποντο” για τη σκανδιναβική ομάδα.