Ελλαδάρα με μέλλον! Ισοπέδωσε το Ισραήλ και έδωσε… απαντήσεις

Με τους Αντετοκούνμπο – Καλάθη να δίνουν έξτρα ώθηση, η Εθνική νίκησε το Ισραήλ με 82-61 και έκανε το 2/2 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά την περιπετειώδη νίκη της την περασμένη Παρασκευή στην παράταση κόντρα στη Μ. Βρετανία.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έγινε… αφεντικό στον 8ο όμιλο, με το πέρας των πρώτων δύο αγωνιστικών των προκριματικών και έχει την ευκαιρία τον Φεβρουάριο να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της, κόντρα σε Εσθονία (23/02/2018) και Μεγάλη Βρετανία (25/02/2018) στο κλειστό «Δύο Αοράκια».

Το Ισραήλ προηγήθηκε με 4-0, όμως οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου με σερί 8-0 βρέθηκαν μπροστά με 8-4, χάρη σε καλάθι του Μαργαρίτη, στο 5′. Ο Μπλατ με συνεχόμενους πόντους έφερε εκ νέου τους Ισραηλινούς στο προβάδισμα με 14-10, ενώ ο Τιμόρ έκανε το 18-12, στο 9′. Στην τελευταία ελληνική επίθεση ο Σάκοτα με τρίποντο μείωσε σε 18-15, με το οποίο τέλειωσε και το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο η Εθνική μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε 20-18 με τον Λαρεντζάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 7-2 και έφτασαν στο 25-22, με το τρίποντο του Μπλατ. Ο Γιάννης Αθηναίου απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 28-25 και ο Καλάθης με λέι απ πραγματοποίησε το 30-25, στο 16′. Ακολούθησαν πόντοι των Αντετοκούνμπο και Καλάθη για το 37-30, ενώ ο Ζάλμανσον μείωσε σε 37-32, για το πρώτο ημίχρονο.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου με έξι συνεχόμενους πόντους του Βασιλόπουλου, η Εθνική έφτασε στο 46-34 στο 22’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και με καλάθια των Ντόσον και Χάουελ πλησίασαν σε 48-41, όμως ο Γιαννόπουλος πέτυχε 5 πόντους και αύξησε την διαφορά στο 53-42. Ακολούθησε το πρώτο καλάθι του Αντετοκούνμπο και οι βολές του Μαργαρίτη, που έκαναν το 59-46, ενώ ο Μέκελ ευστόχησε σε μία βολή και διαμόρφωσε το 59-47, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Αντετοκούνμπο μπήκε με τρομερή διάθεση και με δύο καρφώματα έδωσε ενέργεια στην Εθνική, ενώ έκανε και το 66-51. Ο Μαργαρίτης πρόσθεσε ακόμη δύο πόντους για το 68-51 και ο Θανάσης με ένα ακόμα εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 72-53. Ο Τιμόρ με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 72-58, στο 25′, όμως ο Σάκοτα με 5 δικούς του πόντους έδωσε το μεγαλύτερο ελληνικό προβάδισμα, +21 (79-58). Το τελικό σκορ ήταν το 82-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61

ΕΛΛΑΔΑ: Λαρεντζάκης 4 (2/7 σουτ), Αθηναίου 6 (2), Καλάθης 11 (8 ασίστ), Μαργαρίτης 8, Βουγιούκας 2, Σάκοτα 11 (3), Βασιλόπουλος 8, Μαυροειδής 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας (0/5 σουτ), Γιαννόπουλος 13, Σαλούστρος, Αντετοκούνμπο 9.

ΙΣΡΑΗΛ: Χάουελ 13 (6/14 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σούζμαν 2, Μπλατ 10 (2), Μέκελ 3 (0/6 σουτ, 3/4 βολές), Ντόσον 5 (2/7 σουτ), Τιμόρ 10 (2), Μπεν Χιμόλ 4 (6 λάθη), Μένκο 2, Μπλέιζερ, Κοέν 10 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζάλμανσον 2, Αλτίτ.

Πηγή: sportdog.gr