Πετρούνιας και Κορακάκη οι κορυφαίοι αθλητές για το 2018

Κορυφαία ομάδα αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στην υδατοσφαίριση Ανδρών

57

Σε μια λαμπρή εκδήλωση, παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Προκόπη Παυλόπουλου, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή (14/12) στο Μέγαρο Μουσικής η 65η τελετή απονομής των αθλητικών βραβείων του ΠΣΑΤ. Κορυφαίος αθλητής αναδείχτηκε για τέταρτη διαδοχική χρονιά ο Λευτέρης Πετρούνιας, κορυφαία αθλήτρια οι αθλητικοί συντάκτες ψήφισαν την Άννα Κορακάκη, ενώ κορυφαία ομάδα αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στην υδατοσφαίριση Ανδρών.

Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου ανέδειξε κορυφαίους αθλητές, προπονητές και ομάδες του ελληνικού αθλητισμού για τις διακρίσεις τους μέσα στο 2018, όπως ψηφίστηκαν από τους αθλητικούς συντάκτες-μέλη του Συνδέσμου. Έγιναν και ειδικές βραβεύσεις.

Οι νικητές ανά κατηγορία:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2018: Λευτέρης Πετρούνιας(Ενόργανη Γυμναστική)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2018: Άννα Κορακάκη (Σκοποβολή)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2018: Ολυμπιακός (Υδατοσφαίριση Ανδρών)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2018: Δημήτρης Ράφτης (Ενόργανη Γυμναστική)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ

Παράλληλα κατά τη διάρκεια της γιορτής πραγματοποιήθηκαν οι εξής βραβεύσεις:

1. Έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους»:
Βασιλική Μιλλούση (γυμναστική) & Κώστας Παπαγεωργίου (πιγκ πογκ) & Βάσω Σκάρα (χάντμπολ)
2. Έπαθλο «Κοινωνικής Προσφοράς»: Οικογένεια Γούνα (πόλο)
3. Τιμητική Διάκριση: ΑΕΚ Μπάσκετ (για την επέτειο των 50 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης), Τάσος Μπουλμέτης (σκηνοθέτης ταινίας 1968), Βασίλης Γεωργίου (δημοσιογράφος)
4. Τιμητική Διάκριση: Μεσσηνιακός Γ.Σ. (για τα 130 χρόνια προσφοράς και δράσης)
5. Τιμητική Διάκριση: Θοδωρής Ζαγοράκης, Γιώργος Καραγκούνης, Άγγελος Μπασινάς, Κώστας Κατσουράνης, Βασίλης Τοροσίδης, που έχουν ξεπεράσει τις 100 διεθνείς συμμετοχές με την Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου
6. Ανερχόμενο Ταλέντο: Ελίνα Τζένγκο (στίβος)
7. Ανερχόμενο Ταλέντο: Χριστίνα Μπούρμπου (κωπηλασία) & Μαρία Κυρίδου (κωπηλασία)
8. Ανερχόμενο Ταλέντο: Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης (ιστιοπλοΐα)
9. Τιμητική Διάκριση: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας
10. Τιμητική Διάκριση: Special Olympics & Γιάννα Δεσποτοπούλου & Κώστας Τριανταφύλλου
11. Τιμητική Διάκριση: Αντώνης Κουνάδης, Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών

*Μεγάλος Χορηγός της εκδήλωσης ήταν η εταιρία «Ελληνικά Πετρέλαια».
*Χορηγός της εκδήλωσης η εταιρία Aegean Air.
* Η Γιορτή των Κορυφαίων τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού και πραγματοποιείται με τη στήριξη της Περιφέρειας Αττικής.

Διαβάστε, επίσης:

Πρ. Παυλόπουλος για Πετρούνια: Θαυμασμός για την ανυπέρβλητη ψυχική σου δύναμη

Ρίγη συγκίνησης: Με στρατιωτικό χαιρετισμό τίμησε ο «ασημένιος» Βραζιλιάνος τον Λ. Πετρούνια

Πρώτη στην παγκόσμια κατάταξη η Άννα Κορακάκη