Ισπανία – Γερμανία 6-0: Σοκ και δέος από τους «Φούριας Ρόχας»

Δεν την πήραν καθόλου στα σοβαρά οι Γερμανοί την αναμέτρηση με την Ισπανία για το Nations League και την… πάτησαν!

Ισπανία – Γερμανία 6-0: Για να το πούμε καλύτερα, η Ισπανία «πάτησε» τη Γερμανία! Οι «Φούριας Ρόχας» νίκησαν με 6-0 τους Γερμανούς!

Μία ήττα η οποία πλέον γράφεται στην ιστορία, ως τη μεγαλύτερη ήττα της Γερμανίας! Η μεγαλύτερη ήττα που είχε, μέχρι τώρα, ήταν το 1954 από την Ουγγαρία με σκορ 8-3 σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Όμως η διαφορά των έξι γκολ, κάνει την ήττα αυτή ως τη μεγαλύτερη στην ιστορία των Γερμανών…

Στο 17′ ο Μοράτα έκανε το 1-0 στο ματς, ενώ στο 33′ ο Φεράν Τόρες σημείωσε το 2-0 και πέντε λεπτά μετά ο Κασκάντε το 3-0! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φεράν Τόρες πραγματοποίησε το χατ τρικ με γκολ στο 55′ και 71′ για το 5-0! Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε από τον Ογιαρθάμπαλ στο 89′!

Ισπανία: Σιμόν, Γκάγια, Τόρες, Ράμος (43′ Γκαρθία), Ρομπέρτο, Κανάλες (12′ Ρουίθ), Ρόντρι, Όλμο (73′ Μορένο), Κόκε, Φεράν Τόρες (73′ Ασένσιο), Μοράτα (73′ Ογιαρθάμπαλ).

Γερμανία: Νόιερ, Μαχ, Κοχ, Σούλε (46′ Τάι), Γκιντέρ, Κρόος, Γκουντογκάν, Γκορέτζκα, Βέρνερ (76′ Χένριχ), Σανέ (61′ Βάλντσμιντ), Γκνάμπρι.

Πηγή: sportime.gr