Παρίσι 2024: Με το… δεξί η Ισπανία 2-1 το Ουζμπεκιστάν

Η Ισπανία νίκησε το Ουζμπεκιστάν (3ος όμιλος) στον αγώνα με τον οποίο ξεκίνησε η Ολυμπιακή διοργάνωση στο Παρίσι.

Ο Μαρκ Πουμπίλ άνοιξε (23’) τις αποστάσεις στο σκορ στο Παρίσι, βάζοντας μπροστά τους Ισπανούς, με το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου. Όμως ο Ελμούρ Σομουρόντοφ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο ο διαιτητής Μπέιντα από τη Μαρυτανία υπέδειξε μετά εξέταση VAR.

Οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη (2-1) – μετά από ασίστ του Μιράντα -με το γκολ (62΄) του Σέρχιο Γκόμεθ, ο οποίος πάντως τρία λεπτά νωρίτερα δεν κατάφερε να νικήσει τον Νεμάτοφ σε εκτέλεση πεναλτι.

Να σημειωθεί ότι μετά τα 90′ υπήρξαν οκτώ λεπτά καθυστερήσεων, στο πέμπτο από αυτα μάλιστα ελέχθηκε από το VAR περίπτωση πέναλτι για το Ουζμπεκιστάν.