“Βατερλό” του Ολυμπιακού στη Λιθουανία – Με άνεση η Ζαλγκίρις στο Final Four

Με άδοξο τρόπο ολοκληρώθηκε η φετινή πορεία του Ολυμπιακού στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Ερυθρόλευκοι «λύγισαν» για δεύτερη συνεχόμενη φορά στη Λιθουανία, δίχως να καταφέρουν να κοντράρουν ουσιαστικά τη Ζαλγκίρις Κάουνας σε κανένα σημείο του αγώνα.

Έτσι, γνώρισαν νέα ήττα με 101-91, αποκλείστηκαν με συνολικό σκορ 3-1 και δεν θα βρεθούν στο Final Four του Βελιγραδίου.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ξεκινώντας με εντυπωσιακό ποσοστό στα τρίποντα πήρε γρήγορα προβάδισμα 9 πόντων (14-5) στο 4’. Η διαφορά παρέμεινε σε παρόμοια επίπεδα μέχρι το 6’ (21-14), με τον Ολυμπιακό όμως να «συνέρχεται» μέσω της βελτίωσης στην άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 23-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι «μπλοκαρίστηκαν» στην επίθεση, ενώ δεν τα πήγαν καθόλου καλά ούτε στην άμυνα. Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να «βομβαρδίζει» το καλάθι του Ολυμπιακού με τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει ξανά. Οι Λιθουανοί πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 15’ (38-27) και ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή στο 16’, προηγούμενοι με 17 (46-29). Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν έξυπνα στα τελευταία λεπτά του πρώτους και κέρδισαν αρκετά φάουλ που τους οδήγησαν στις βολές, μειώνοντας έτσι σε 51-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να τα πήγε καλά στα σουτ τριών πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να περιορίσει τους αντιπάλους, οι οποίοι παρέμειναν ιδιαίτερα «ζεστοί» στην επίθεση και σκόραραν με κάθε τρόπο. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 11 (59-48 στο 24’), αντιθέτως άρχισε να εκτοξεύεται πάνω από τους 20 πόντους με αποκορύφωμα το +23 (76-53) στο 28’.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης στην τελευταία περίοδο και άγχωσαν κάπως τους Λιθουανούς ρίχνοντας στη διαφορά στους 12 (83-71) στο 34’. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και ξέφυγε ξανά στο σκορ, όμως οι Ερυθρόλευκοι επανήλθαν και μείωσαν εκ νέου. Συνεχόμενοι πόντοι από Σπανούλη και Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο -7 (93-86) περίπου 40’’ πριν το τέλος, όμως σε εκείνο το σημείο ένα αντιαθλητικό φάουλ και εν συνεχεία μια τεχνική ποινή που σφυρίχθηκαν στον Παπανικολάου ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 101-91 και πέρασε στο Final Four του Βελιγραδίου.

Οι συνδέσεις των ομάδων και οι επιδόσεις τους:

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Πάνγκος 21 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ασίστ), Τουπάν 11 (1), Ούντριχ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιανκούνας 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σάγιους, Μιλάκνις 3 (1), Μίτσιτς 9 (3), Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας 1, Ουλανόβας 20 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛιν 8 (1/3 δίποντα, 6/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 19 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 3 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ασίστ), Τιλί 3 (1), Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10 (2), Ουίλτζερ 12 (2).

Πηγή: sportdog.gr