Επική ανατροπή με Αντετοκούνμπο και Λεκάβιτσιους (Βίντεο)

Η ενέργεια και οι πόντοι του Αντετοκούνμπο στο γ’ 10λεπτο και οι 17 πόντοι συνολικά του Λιθουανού προστέθηκαν στον πάντα σταθερό, Καλάθη και επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να φύγει νικητής (93-80) από το ντέρμπι αιωνίων απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα με 93-80, το +13 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε βάλει τους δικούς του κανόνες και ήταν μπροστά με 41-48, φθάνοντας και τη διαφορά και στους 9 πόντους.

Στο β’ μέρος, ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση και είχε μπροστάρηδες τον Αντετοκούνμπο και τον Λεκάβιτσιους. Ο Λιθουανός μάλιστα ήταν ο πρώτος του σκόρερ με 17 πόντους. Πήρε το προβάδισμα με 26-14 επιμέρους σκορ στο γ’ 10λεπτο και μετά -με Καλάθη να είναι πάντα καλός- συντήρησε το προβάδισμα και το αύξησε στο τέλος απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έμεινε να σκοράρει μόνο ο Πρίντεζης που τελείωσε το ματς με 26 πόντους.

Καλάθης vs Τίμα

Ο Καλάθης ήταν ο μποροστάρης του Παναθηναϊκού στο πρώτο 10λεπτο. Με 9 πόντους σε αυτό το διάστημα και με την οργάνωση του παιχνδιού να περνάει από τα χέρια του έδωσε αέρα προβαδίσματος στους Πράσινους με +5 και μάλιστα δύο φορές, στο 19-14 και στο 21-16. Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση και δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει.
Οι γηπεδούχοι υπολόγιζαν περισσότερο σε ατομικές εξάρσεις (είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το α’ μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε 2 ασίστ ενώ ο Ολυμπιακός είχε 13) ενώ ο Ολυμπιακός σε ομαδική δουλειά. Ακόμη κι έτσι όμως, για τους Ερυθρόλευκους το προσπέρασμα στο σκορ είχε δύο υπογραφές.
Η μία του Τίμα (με τα τρίποντα και τους 6 πόντους) και η άλλη του Τουπάν που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε 5 πόντους. Το πρώτο 10 λεπτο έκλεισε με προβάδισμα Ολυμπιακού, 21-23 και με τον Καλάθη να έχει δύο φάουλ

Με 4 φάουλ ο Λάνγκφορντ

Στα δύο φάουλ του Καλάθη (κάτι που υποχρέωσε τον Πασκουάλ να τον κρατήσει στον πάγκο και να μην τον έχει στην αρχική πεντάδα του β’ μέρους) ήρθαν να προστεθούν και τα 4 φάουλ (το τέταρτο, με τεχνική ποινή) του Λάνγκφορντ στα 4’45’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς το προβάδισμα.

Μέχρι το +9 ο Ολυμπιακός

Ο Τίμα συνέχιζε το σερί του (έκλεισε το ημίχρονο με 14 πόντους και 4/4 τρίποντα) και σε αυτόν ήρθε να προστεθεί ο Πρίντεζης που πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, ήταν στους 13 ατομικούς στο ημίχρονο.
Ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +9 (35-44 στο 18’, με το καλάθι του Μιλουτίνοφ) παίροντας πολλά από την ευστοχία στα τρίποντα, με 6/12 στο ημίχρονο. Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός σε αυτό το διάστημα είχε 4/12.
Για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο 10λεπτο, ο Λεκάβιτσιους τον κράτησε στο σκορ. Ο Λιθουανός πέτυχε 7 σερί πόντους και ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Πράσινων.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καλάθης που έκλεισε το ημίχρονο στους 12 προσωπικούς, ευστοχώντας στο τελευταίο τρίποντο του ημιχρόνου, αφού επέστρεψε στο παρκέ. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 41-48, σε ένα υψηλό σκορ και από τις δύο ομάδες.

Η έκρηξη Αντετοκούνμπο στο β’ μέρος

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε κάτι, έψαχνε κάποιον για να αλλάξει τους κανόνες του αγώνα που τους είχε βάλει ο Ολυμπιακός. Οι Πράσινοι βρήκανε τον πρωταγωνιστή τους στο πρόσωπο του Αντετοκούνμπο. Μπήκε και έδωσε ενέργεια στην άμυνα. Επαιξε πάνω στον Σπανούλη ενώ εμφανίστηκε με δυναμικό τρόπο και στην επίθεση.
Οταν αποχώρησε λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έχοντας κάνει 4 φάουλ (κι έχοντας πια συνολικά 12 πόντους), τα πράγματα στο παρκέ ήταν διαφορετικά. Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι και θα το κρατούσε μέχρι το τέλος.
Στο 25’ έγινε το 54-54 (μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός εκμηδένισε τη διαφορά), πήγε στο 62-55 στο 18’ (με επιμέρους σκορ του 21-7) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 67-62.

Κι ο ασταμάτητος Λιθουανός

Μαζί με τον Αντετοκούνμπο οι 10 πόντοι του Λοτζέσκι που σκόραρε στο τρίτο 10λεπτο αλλά -κυρίως- ο Λεκάβιτσιους. Ο Λιθουανός ήταν εντυπωσιακός και τελείωσε το παιχνίδι ως πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 17 πόντους.
Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Πασκουάλ τον κράτησε στο παιχνίδι μαζί με τον Καλάθη και ο Παναθηναϊκός είχε δύναμη πυρός στην περιφέρεια, κι ενώ στο β’ μέρος είχε πια και τον Γκιστ (τελείωσε με 10 πόντους στο ματς) που ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά, πήγε στο 81-72 στο 36’, πήγε στο 85-74 (1’50’’ πριν το τέλος), στο +13 και στο 91-78 (39’’ πριν το τέλος) αλλά και στο τελικό 93-80.