“Χαστούκι” στην Άρσεναλ από την Άιντραχτ μέσα στο Λονδίνο

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ανέτρεψε τα δεδομένα στο Έμιρεϊτς απέναντι στην απογοητευτική Άρσεναλ και επικράτησε 2-1 της ομάδας του Ουνάι Έμερι, με την κλεψύδρα του Βάσκου στο τιμόνι των «κανονιέρηδων» να αδειάζει.

Η Άρσεναλ των έξι συνεχόμενων αναμετρήσεων χωρίς νίκη, έψαχνε τo restart μέσω του Europa League, αλλά τελικά κατάφερε να βαρύνει ακόμα περισσότερο το κλίμα. Οι «κανονιέρηδες» που παρατάχθηκαν με κάποιες αλλαγές στην βασική ενδεκάδα, προηγήθηκαν στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον συνήθη ύποπτο Πιέρ Ομερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Το ημίχρονο βρήκε λοιπόν την ομάδα του Έμερι μπροστά στο σκορ, με τη… μισή δουλειά να έχει γίνει. Στο δεύτερο όμως άλλαξαν όλα. Από το 55 έως το 64 ο Ιάπωνας Καμάντα πήρε το «όπλο» του και με δύο γκολ, ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα, βάζοντας ακόμα περισσότερη πίεση στους γηπεδούχους.

Οι «κανονιέρηδες» όμως έδειχναν να μην μπορούν, με τους Γερμανούς να κρατούν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα και να χάνουν ευκαιρίες και για παραπάνω γκολ.

Το τελικό 1-2 υπέρ της Άιντραχτ σήμανε την προσπέραση των Γερμανών στην Σταντάρ Λιέγης, φτάνοντας στους 9 βαθμούς.

Το άλλο ματς μεταξύ της Γκιμαράες και της Σταντάρ Λιέγης ήρθε ισόπαλο 1-1.

Πηγή: to10.gr