Μ. Σίτι – Μ. Γιουνάιτεντ 1-2: “Κόκκινοι διάβολοι” άλωσαν το «Έτιχαντ»

Εντυπωσιακή στα πρώτα 45 λεπτά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άλωσε το «Έτιχαντ» νικώντας με 2-1 τη Σίτι στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής κι έφερε τη Λίβερπουλ ακόμη πιο κοντά στο φετινό τίτλο. Η ομάδα του Σόλσκιερ κυριάρχησε απόλυτα σε αυτό το διάστημα, πέτυχε δύο γκολ σε έξι λεπτά, είχε δοκάρι με τον Ράσφορντ στο 26΄ και άντεξε στην αντεπίθεση των «μπλε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με πέναλτι του Ράσφορντ στο 23΄, παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Μπερνάρντο Σίλβα επί του σκόρερ και διπλασίασε στο 29΄ με τον Μαρσιάλ. Το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα πίεσε κι έχασε ευκαιρίες στην επανάληψη, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να μειώσει με τον Οταμέντι πέντε λεπτά πριν τα 90΄.

Στο ντέρμπι του Μάντσεστερ, πάντως, καταγράφηκε μια κακή στιγμή, όταν οπαδοί της γηπεδούχου πέταξαν αντικείμενα, μπουκάλι και αναπτήρες προς τον Φρεντ, με αποτέλεσμα ο Άντονι Τέιλορ να διακόψει προσωρινά τον αγώνα.