Ολυμπιακός: Παραδόθηκε άνευ όρων στην Φενερμπαχτσέ

Ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα με τα… μάτια, ο Ντε Κολό τα έβαζε όλα (32π.) και οι ερυθρόλευκοι υποχρεώθηκαν σε οδυνηρή ήττα 87-96 από την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ, για την 17η αγωνιστική της EuroLeague. Πρώτος σκόρερ στην ιστορία της EuroLeague o Σπανούλης (4.127 πόντοι)!

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Τσέρι, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ και προηγήθηκε 12-8 στο 5’. Οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις με σουτ από την περιφέρεια και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε τους γηπεδούχους να είναι πίσω στο σκορ με 20-22, με τον Σλούκα να ευστοχεί σε ένα απίθανο buzzer-beater σουτ πίσω από το κέντρο!

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πρίντεζης μείωσε σε 24-27 και ακολούθησε ένα επιθετικό κρεσέντο των Τούρκων. Με δύο σερί τρίποντα από τους Ντατόμε και Μαχμούτογλου ξέφυγε με +11 (26-35) στο 16’, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Κεμζούρα έχαναν και τα ριμπάουντ στην άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν και στο +12 (36-48) στο 19’, έχοντας για πρωταγωνιστή τον «καυτό» Ντε Κολό.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να έχουν πετύχει 10 τρίποντα και να προηγούνται με σκορ 40-52.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -19 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 19-4, μετέτρεψε το 42-61 του 23′ σε 61-65 στο 28′. Στα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου, οι λάθος επιλογές σε επίθεση και άμυνα, αλλά και τα τρίποντα – μαχαιριές των Ντε Κολό και Ντατόμε, έφεραν την Φενέρ πάλι στο +13 (61-74).

Στην τελευταία περίοδο, ο Βέστερμαν μπήκε καυτός και με δύο τρίποντα διατηρούσε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού, κάνοντας το 66-84 στο 34′. Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις, πετώντας στα σκουπίδια πολλές επιθέσεις. Ένα 6-0, με τρίποντο του Μπράντον Πολ, έφερε τον Ολυμπιακό στο -12 (72-84), αλλά ο Ντέρικ Ουίλιαμς έδωσε λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Ντε Κολό, η διαφορά εκτοξεύθηκε πάλι (76-90).

Με τρίποντο του Σπανούλη, που τον έφερε στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της EuroLeague, o Ολυμπιακός μείωσε σε 82-90, αλλά η κλεψύδρα είχε στερέψει (38′). Κάπως έτσι ήρθε η 3η συνεχόμενη ήττα (για πρώτη φορά φέτος) για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι βλέπουν την 8άδα να απομακρύνεται…

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 61-74, 87-96

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 2 (3 ασίστ), Μπάλντουιν, Πολ 11 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Σπανούλης 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τσέρι 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μιλουτίνοβ 11 (2/3 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρούμπιτ 4 (5 ριμπάουντ), Ριντ 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 6 (2), Μαχμούτογλου 8 (1/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 6 (1), Σλούκας 14 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντε Κολό 32 (6/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 13 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντατόμε 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/32 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 19/24 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενερμπαχτσέ: 17/34 δίποντα, 16/29 τρίποντα, 14/15 βολές, 27 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη.

Πηγή: fosonline.gr