Στραβοπάτησαν Άρσεναλ, Μάντσετσερ Σίτι, Τότεναμ – Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Η Τότεναμ ήθελε τη νίκη για να μειώσει την διαφορά από τις θέσεις του Champions League με τον Ζοσέ Μουρίνιο να αφήνει στον πάγκο τον Ερικσεν, ο οποίος όπως όλα δείχνουν έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι με τα «σπιρούνια». Η Γουότφορντ από την άλλη ήθελε να συνεχίσει την ανοδική της πορεία και να κάνει βήμα παραμονής.

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Στην επανάληψη το ματς άνοιξε λίγο περισσότερο με τον Ντουκουρέ στο 47′ για τους γηπεδούχους να φτάνει κοντά στο γκολ. Στο 70′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Βερτόνγκεν, αλλά ο Ντίνεϊ νικήθηκε από τον Γκαζανίκα.

Στο τέλος, ήταν η σειρά της Τότεναμ να έχει την δική της στιγμή στο ματς, όταν στις καθυστερήσεις ο Λαμέλα παραλίγο να σκοράρει, αλλά την μπάλα για δύο χιλιοστά να μην περνάει την γραμμή του τέρματος!

Με την ισοπαλία αυτή, η Γουότφορντ σταμάτησε κι ένα τρομερό ρεκόρ 93 συνεχόμενων αγώνων που η Τότεναμ σημείωνε τουλάχιστον ένα γκολ.

Νέο στραβοπάτημα και για την Άρσεναλ στην Premier League, η οποία χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αποστολή της αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Λονδίνο με την Σέφιλντ για την 23η αγωνιστική και βρίσκεται στην 10η θέση της κατάταξης με 29 βαθμούς.

H ομάδα του Αρτέτα προηγήθηκε στο 45΄ με τον Μαρτινέλι για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 83΄ με τον Φλέκ.

Η Άρσεναλ, που είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, αγωνίστηκε με τους : Λένο, Μέιτλαντ-Νάιλς, Λουίζ, Μουσταφί, Σακά, Τορέιρα, Τσάκα, Πέπε, Οζίλ, Μαρτινέλι, Λακαζέτ (74΄ Ν’Κέτια).

Επίσης σε ισόπαλο αποτέλεσμα (2-2) με την Κρίσταλ Πάλας στην έδρα της υποχρεώθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 39΄ (Τροσούρ), αλλά κατάφερε να δύο τέρματα του Αγουέρο να προηγηθεί 2-1 (82′, 87΄), αλλά ισοφαρίστηκε στο 90΄ με αυτογκόλ του Φερναντίνιο.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη είχαμε για την Γουλβς με 3-2 επί της Σαουθάμπτον (15΄ Μπεντάρεκ, 35΄ Λονγκ – 53΄ Νέτο, 65′ πέν., 76΄ Χιμένεθ), ενώ η Γουέστ Χαμ έμεινε στο 1-1 με την Εβερτον.