Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 94-69: «Κατάρρευση» και διασυρμός στο Κάουνας

Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε για πολλοστή φορά σε τρίτο δεκάλεπτο αγώνα Ευρωλίγκας, οι παίκτες της Ζαλγκίρις τα έβαζαν από… παντού (94-69) και οι Πειραιώτες διασύρθηκαν στη λιθουανική πόλη, χάνοντας παράλληλα με τραυματισμό και τον Τέιλορ Ρότσεστι.

Η «καταραμένη» τρίτη περίοδος κόστισε ένα ακόμη ματς στον Ολυμπιακό στην τρέχουσα σεζόν της Euroleague. Παρά τη μέτρια εικόνα τους, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καταφέρει να κρατηθούν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, κυρίως χάρη στον επιθετικό και οργανωτικό οίστρο του Τέιλορ Ρότσεστι.

Ωστόσο, η αποχώρηση του Αμερικανού με τραυματισμό στο ημίχρονο σήμανε και το… τέλος για τους Πειραιώτες, καθώς ακολούθησε ολική κατάρρευση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι και στο +24 για τους Λιθουανούς σε εκείνο το διάστημα, για να φτάσει στο τελικό +25 με σκορ 94-69.

Το χειρότερο, πάντως, για τον Ολυμπιακό ίσως δεν ήταν η ήττα αλλά η απώλεια του Ρότσεστι, δεδομένου ότι δεν παίζει σίγουρα με την ΤΣΣΚΑ την Πέμπτη, ενώ και ο Πρίντεζης παραμένει εξαιρετικά αμφίβολος για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Μουδιασμένο ξεκίνημα
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τους Μπάλντγουιν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Ρούμπιτ, Μιλουτίνοφ. Οι εξαιρετικές προσπάθειες του αρχηγού στο ξεκίνημα έφεραν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ προσωρινά (4-7), ωστόσο όταν ο Σπανούλης αστόχησε σε μια-δυο επιθέσεις η ομάδα «κόλλησε», με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να πάρουν γρήγορα τα ηνία και να προηγηθούν 22-17 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

«Ζωντανός» με Ρότσεστι
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εξαρχής (και μέχρι το φινάλε του αγώνα) ιδιαίτερα ευάλωτη από την περιφέρεια και με τους γηπεδούχους να βγάζουν «φωτιές» έξω από τη γραμμή των 6.75μ. ήταν επόμενο για τον Ολυμπιακό να… κυνηγάει συνεχώς στο σκορ.

Ο κόουτς των Πειραιωτών, πάντως, χρησιμοποίησε μια πιο επιθετική πεντάδα με Ρότσεστι, Πολ, Βεζένκοφ, Ρούμπιτ και Μιλουτίνοφ, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να κρατηθεί σχετικά κοντά στο σκορ παρά τη μέτρια εικόνα του. Κορυφαίος σε αυτό το διάστημα ήταν ο Τέιλορ Ρότσεστι, ο οποίος σε 9 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 6 πόντους, είχε 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και κανένα λάθος.

Τρίποντη εκτέλεση, ολική κατάρρευση
Ο τραυματισμός του Ρότσεστι έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς ο Αμερικανός ήταν αυτός που κρατούσε «όρθιο» τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα. Με την αποχώρησή του, οι Πειραιώτες έβλεπαν το καλάθι με το… κυάλι και είναι χαρακτηριστικό ότι σημείωσαν μόλις 11 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται μέχρι το +24 (69-45) και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 69-48.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις έδωσε ρεσιτάλ έξω από τη γραμμή των 6.75μ., εκμεταλλευόμενη βεβαίως την κακή περιφερειακή άμυνα των «ερυθρόλευκων». Οι Μιλάκνις και Ρίβερς έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι, σημειώνοντας 5/7 τρίποντα o πρώτος και 4/5 ο δεύτερος, με την τελευταία περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις αμυντικά προκειμένου να επιστρέψει στο παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 69-48, 94-69.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρίβερς 12 (4/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 11 (5/5 σουτ), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Βένσκους, Γιανκούνας 1, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 7 (6 ασίστ), ΛεΝτέι 7 (6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 6 (1), Μπάλντγουιν 9 (3 ασίστ), Πολ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 3 (1/6 σουτ), Ρούμπιτ 10 (1), Έλις 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/35 δίποντα, 14/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη.

Πηγή: fosonline.gr