Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 81-92: Κατέρρευσε στο τέταρτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έβαλε τα χέρια του και… έβγαλε τα μάτια του απέναντι στην Μπαρτσελόνα καθώς γνώρισε την ήττα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 92-81, έχοντας απωλέσει διαφορές 11 και 10 πόντων στην 3η περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βάζει… δύσκολα στον εαυτό του μετά και την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα! Όχι μόνο για το καλό πλασάρισμα, αλλά ακόμα και για την πρόκριση στα playoffs αφού καλείται να περάσει από «συμπληγάδες» στις εναπομείνασες αγωνιστικές προκειμένου να επισφραγίσει την προσπάθεια που έκανε στη μεγαλύτερη διάρκεια της σεζόν.

Ουσιαστικά έχασε μια τεράστια ευκαιρία να επιβληθεί των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν εκείνοι που… κυνηγούσαν στο σκορ! Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η ελληνική ομάδα ήταν εκείνη που καθόριζε τις τύχες του ματς, έχοντας προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο (59-48 στο 26′) την οποία διατηρούσε (67-57 στο 28′) πριν ρίξει μια κλωτσιά και χύσει την καρδάρα με το γάλα. Γι’ άλλη μια φορά «πλήρωσε» ακριβά τα «κενά» διαστήματα και έδωσε το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να επιστρέψει στο παιχνίδι, να βρει ψυχολογία και να γυρίσει το παιχνίδι.

Οι Χίγκινς, Ντιλέινι και Αμπρίνες ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν για να γείρει η πλάστιγγα στο μέρος των φιλοξενούμενων οι οποίοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ αφήνοντας πίσω τους τα κακά ποσοστά του πρώτου ημιχρόνου. Από τον Παναθηναϊκό, οι Παπαγιάννης και Παπαπέτρου ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν, ενώ όσο άντεξε ο Καλάθης από τα συνεχόμενα double-teams και τις «παγίδες» ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλη έμφαση στην άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα και προσπάθησε να δυσκολέψει τα σουτ της Μπαρτσελόνα, είτε κοντά στο καλάθι, είτε μακριά από αυτό. Και τηρουμένων των αναλογιών το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό! Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπορούσαν να βρουν καθόλου ρυθμό στην επίθεση και αν δεν υπήρχε η ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών, η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να πάρει διαφορά και να ελέγξει ακόμα καλύτερη τον ρυθμό του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διατηρήσει ένα προβάδισμα στους 3 με 5 πόντους (16-11 στο 6′, 20-17 στο 8, 23-20 το δεκάλεπτο) με υπομονή στην επίθεση.

Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 4/19 σουτ εντός παιδιάς (4/15 δίποντα και 0/4 τρίποντα) αλλά είχε ευστοχήσει σε 12 από τις 13 βολές κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (23-20). Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν ο παίκτης-κλειδί στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με τους «πράσινους» να κάνουν καλό ξεκίνημα και στην δεύτερη περίοδο κρατώντας διαφορά έξι πόντων (26-20 στο 11′) και βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην μετριότατη (μέχρι εκείνο το σημείο) Μπαρτσελόνα. Η επιστροφή του Παπαπέτρου μετά τα δύο φάουλ που είχε χρεωθεί στο 2′ έδωσε άλλη… πνοή στο «τριφύλλι» φτάνοντας ο Παναθηναϊκός στο +8 (35-27 στο 17′) πριν κλείσει το ημίχρονο στο +7 (45-38). Ο Έλληνας φόργουορντ είχε κλείσει το ημίχρονο με 10 πόντους έχοντας 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή και 2 ριμπάουντ.

Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Πιτίνο είχαν 12/18 δίποντα (!) αλλά και 4/17 τρίποντα, καλό ποσοστό στις βολές (9/11) ενώ υπήρχε ισορροπία με την Μπαρτσελόνα σε ριμπάουντ (21-19 ο Παναθηναϊκός) και ασίστ (από 11 οι δύο ομάδες). Αντίστοιχα οι «μπλαουγκράνα» είχαν περιοριστεί σε 10/27 δίποντα και μόλις 2/12 τρίποντα, έχοντας επιπλέον και 12/15 βολές. Ο Μίροτιτς είχε μείνει στα 1/7 σουτ (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), με τους Τόμιτς, Ντιλέινι και Χίγκινς να κρατούσαν την ομάδα τους στο ματς έχοντας από 7 πόντους ο καθένας. Χαρακτηριστικό του ημιχρόνου τα λίγα λάθη, με τους γηπεδούχους να είχαν 5 και τους φιλοξενούμενους 4.

Ακόμα καλύτερα φάνηκαν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στην 3η περίοδο! Πρώτα ο Μπεν Μπέντιλ ο οποίος μπήκε φουριόζος στο ματς και στη συνέχεια οι Καλάθης-Φριντέτ, βοήθησαν την ομάδα τους να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων και να προηγηθεί με 56-45 στο 25′ και 59-48 ένα λεπτό αργότερα. Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τον… ενθουσιασμό των «πρασίνων» και τις… βιαστικές επιθέσεις και με ένα 7-0 μείωσε σε 59-55. Και πάλι. Ο Παναθηναϊκός με ένα νέο 8-2 προηγήθηκε με 67-57 αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε ξανά με 8-0 σερί αφού εκμεταλλεύτηκε εκ νέου το «νεκρό» διάστημα της ελληνικής ομάδας (67-65 στο 29′) με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 69-67.

Μάλιστα οι Καταλανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 70-69 στο 31′ και είχαν και… άλλη απάντηση όταν οι γηπεδούχοι έκαναν το 74-70 στο 33′. Με δύο σερί τρίποντα από Ντιλέινι και Αμπρίνες έφεραν την Μπαρτσελόνα στο +2 (74-76) και ουσιαστικά άλλαξε όλο το momentum του ματς. Ακόμη και μετά το 76-76 από τον Παπαγιάννη στο 37′ οι «πράσινοι» συνέχισαν να μην έχουν καθαρό μυαλό και έδωσαν το δικαίωμα στην πολύπειρη ισπανική ομάδα να βρεθεί στο 78-85 στο 38′ και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.

Πηγή: gazzetta.gr