Κολωνία – Μάιντζ 2-2: Χορταστικό παιχνιδι σε εξέδρες με φανέλες οπαδών

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 η Μάιντζ τελικά επέστρεψε και πήρε την ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Κολωνίας.

Το παιχνίδι στο «Ράιν Ενεργκί Στάντιον» – του οποίου οι κερκίδες ήταν γεμάτες από φανέλες, κασκόλ και καπελάκια που δάνεισαν οι οπαδοί της Κολωνίας – ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «τράγους». Μόλις στο 4′ ο Μαρκ Ουτ ανατράπηκε από τον Μούσα Ντιακατέ εντός περιοχής και ο παθών μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, από κόρνερ του Ντομινίκ Ντράξλερ, ο Φλόριαν Κάιντζ διπλασίασε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση τα γκολ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Ο Ακίμ Μπάιερλορτσερ πέρασε στο ματς τον Ταϊβό Αβονιγί και ο Νιγηριανός δικαίωσε τον προπονητή του καθώς πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς μείωσε με δεξί σουτ σε 2-1. Ήταν το παρθενικό φετινό του τέρμα!

Με παρόμοιο τρόπο ισοφάρισε στο 72′ ο Πιέρ Κουντέ Μαλόνγκ σε 2-2, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Πηγή: onsports.gr