Θριαμβευτικά στον τελικό του Champions League η Παρί Σεν-Ζερμέν

Η Παρί Σεν-Ζερμέν πέρασε πανεύκολα με 3-0 το εμπόδιο της Λειψίας, προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό του Champions League και περιμένει την Μπάγερν ή τη Λιόν για αντίπαλό της.

Αυτό που ονειρευόταν τα τελευταία χρόνια και πάντα έβρισκε… τοίχο, το πέτυχε σε μια τρελή χρονιά. Με όλα αυτά που έχει φέρει η πανδημία, την ανωμαλία στην εξέλιξη των αθλητικών διοργανώσεων (αρχικά αναστολή δραστηριότητας, στην περίπτωση της Γαλλίας πρόωρο τέλος της σεζόν και Final 8 στις ευρωπαϊκές) η Παρί Σεν-Ζερμέν πανηγυρίζει την πρόκρισή της για πρώτη φορά στον τελικό του Champions League.

O δάσκαλος (Τόμας Τούχελ) νίκησε τον μαθητή του (Γιούλιαν Νάγκελσμαν) και περιμένει να διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Μπάγερν ή τη Λιόν.

H Παρί Σεν Ζερμέν άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό του ημιτελικού με τη Λειψία με όμορφη κεφαλιά του Μαρκίνιος. Ο Άνχελ Ντι Μαρία εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ απ’ τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος μεσοαμυντικός πήδηξε ανενόχλητος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας διεύρυνε το προβάδισμά της στο 42ο λεπτό. Ο Λεάντρο Παρέδες εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ της γερμανικής ομάδας, Γκουλάσι, βρήκε τον Νεϊμάρ, ο οποίος έστρωσε με εξαιρετικό τακουνάκι στον Άνχελ Ντι Μαρία που με κοντινό σουτ νίκησε τον Ούγγρο για το 0-2.

Ο Αργεντινός σταρ από δημιουργός του πρώτου γκολ έγινε… εκτελεστής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και τους Παριζιάνους στα… ουράνια.

Στο 56ο λεπτό, ο Χουάν Μπερνάτ με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0 ύστερα από τη δεύτερη ασίστ του Άνχελ Ντι Μαρία στο παιχνίδι.

Οι Γερμανοί διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Άντερ Ερέρα στον Μουκιελέ, ωστόσο, ο Ολλανδός διαιτητής, Μπιέρν Κάιπερς έδειξε σέντρα, αφού συμβουλεύτηκε και το VAR.

Οι Παριζιάνοι είχαν και δύο δοκάρια. Και τα δύο από τον Νεϊμάρ. Στο 6ο λεπτό του ημιτελικού ο Βραζιλιάνος βρέθηκε απέναντι στον Γκουλάσι, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ούγγρο, καθώς έστειλε την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Στο 35ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ θέλησε να αιφνιδιάσει τον Γκουλάτσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι.

Η Παρί είχε να σκοράρει δύο γκολ με κεφαλιά σε ματς Champions League από το 2015 (κόντρα στη Μάλμε με Ραμπιό και Ντι Μαρία). Ο Νάσερ Αλ-Κελάιφι βλέπει τα όνειρά του να γίνονται πραγματικότητα.

Άλλωστε αυτός ήταν ο στόχος όταν ανέλαβε την Παρί ως επικεφαλής του fund από το Κατάρ το 2011. Αυτός είναι ο τέταρτος ευρωπαϊκός τελικός της Παρί, πρώτος όμως σε επίπεδο Champions League.

ΛΕΙΨΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Μουκιέλ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν (83′ Όρμπαν), Ανχελίνιο, Λάιμερ (62′ Χάλστενμπεργκ), Ενκουνκού (46′ Φόρσμπεργκ), Καμπλ (64′ Άνταμς), Ντάνι Όλμο (46′ Σικ), Ζάμπιτσερ, Πόουλσεν.

ΠΣΖ (Τόμας Τούχελ): Σέρχιο Ρίκο, Κερέρ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Παρέδες (83′ Ντράξλερ), Ερέρα (83′ Βεράτι), Ντι Μαρία (87′ Σαράμπια), Νεϊμάρ, Εμπαπέ (86′ Σούπο-Μότινγκ).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΡΕΒΑΝΣ ΤΩΝ 16
Σίτι – Ρεάλ 2-1 [2-1] (9′, 69′ Στέρλινγκ / 28′ Μπενζεμά)

Γιουβέντους – Λιόν 2-1 [0-1] (43′ πεν., 60′ Κριστιάνο / 12′ Ντεπάι)

Μπάγερν – Τσέλσι 4-1 (10′ πεν., 84′ Λεβαντόβσκι, 24′ Πέρισιτς, 76′ Τολισό / 44′ Έιμπραχαμ) [3-0]

Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1 (10′ Λανγκλέ, 23′ Μέσι, 45+1′ πεν. Σουάρες / 45+5′ πεν. Ινσίνιε) [1-1]

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΟΥ FINAL 8
Αταλάντα – Παρί -Σεν-Ζερμέν 1-2 (27′ Πάσαλιτς / 90′ Μαρκίνιος, 90+3′ Τσούπο Μότινγκ)

Λειψία – Ατλέτικο 2-1 (51′ Ντάνι Όλμο, 88′ Άνταμς / 71′ πεν. Ζοάο Φέλιξ)

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 2-8 (7′ αυτ. Αλάμπα, 57′ Σουάρες / 4′, 31′ Μίλερ, 22′ Πέρισιτς, 27′ Γκνάμπρι, 63′ Κίμιχ, 82′ Λεβαντόβσκι, 86′, 89′ Κουτίνιο)

Μάντσεστερ Σίτι – Λιόν 1-3 (69′ Ντε Μπράινε / 24′ Κορνέ, 79′, 87′ Ντεμπελέ)