Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-78: «Κόκκινο» το πρώτο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα, ήταν ανώτερος και νίκησε δίκαια (71-78) τον Παναθηναϊκό με κορυφαίο του αγώνα τον Γιώργο Πρίντεζη, που έδειξε τον ηγετικό του χαρακτήρα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μεγαλώνει το νικηφόρο σερί του (12-6) απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Ευρώπη. Οι Πειραιώτες… άλωσαν το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με σκορ και με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν την πρώτη τους φετινή νίκη στη διοργάνωση. Δίκαια και καθαρή επικράτηση για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στο “τριφύλλι” από το ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκε με σκορ 12-22 στην πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη στο ΟΑΚΑ έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο υπαρχηγός ήταν υποτονικός στην πρεμιέρα κόντρα στη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, αλλά απέναντι στο “τριφύλλι” το μάτι του.. γυάλιζε! Πήρε πρωτοβουλίες, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έδειξε τον ηγετικό του χαρακτήρα, ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 17 πόντους (6/7 δίποντα) και 3 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός είχε για όπλο του την αποτελεσματικότητα του στα δίποντα (24/38-63.2%), πήρε τη μάχη στα ριμπάουντ (32-37), κατορθώνοντας να πάρει 13 επιθετικά στο ματς. Πολύτιμη η παρουσία του Σακίλ ΜακΚίσικ στα τελευταία λεπτά, καθώς σημείωσε κρίσιμους πόντους. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 39 λεπτά, έχοντας 14 πόντους.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Έλις. Ο Παναθηναϊκός ήταν απελπιστικά άστοχος στο ξεκίνημα, με τους Πειραιώτες να ψάχνουν στην επίθεση τον Πρίντεζη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 4′ με σκορ 0-6. Ο υπαρχηγός των “ερυθρολεύκων” έδειχνε σε εξαιρετική κατάσταση. Έπαιρνε πρωτοβουλίες, τέλειωνε τις φάσεις και με δικό του τρίποντο στο 7′ εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (7-17). Οι “πράσινοι” έπαιρναν επιθετικά ριμπάουντ, αλλά δεν τα αξιοποιούσαν, ενώ λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Σλούκας αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Ο Σπανούλης μπήκε στο ματς “καυτός”, καθώς με δικό του τρίποντο “έγραψε” το 12-22, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε στο παρκέ τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και έβαζαν τα σουτ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +14 (15-29) στο 13′. Οι φιλοξενούμενοι τρυπούσαν σε κάθε ευκαιρία την αντίπαλη άμυνα με διεισδύσεις, με τους Σπανούλη και Τζένκινς να δίνουν προβάδισμα 15 πόντων (18-33) στην ομάδα τους, η οποία είχε κυριαρχήσει στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός μετρούσε στο ματς 14/17 δίποντα (τέλειωσε το ημίχρονο με 15/21-71%), αλλά ακολούθως το “τριφύλλι” αντέδρασε. Με μακρινά σουτ από τους Κασελάκη και Ουάιτ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 35-44 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με τη διάθεση να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά στο σκορ. Ο Παπαπέτρου άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες, να μοιράζει ασίστ και να πετυχαίνει σερί πόντους, μειώνοντας σε 42-48 στο 23′. Στη συνέχεια, όμως, πήρε μπρος και πάλι ο Πρίντεζης, ο οποίος δεν έχανε σουτ στην επίθεση, ενώ στο 26′ ο Σλούκας με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +14 (44-58). Στη συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός δεν διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα του. Αναλώθηκε σε λάθη, έδωσε αιφνιδιασμούς και τρίποντα στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς ροκάνισαν τη διαφορά στο σκορ σε 57-62.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Χάρισον, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Οι Πειραιώτες έδειχναν να είναι σε ταραχή στα πρώτα λεπτά, αλλά η έξοχη ασίστ του Σπανούλη στον Μάρτιν έδωσε… ανάσα στους φιλοξνούμενους (58-64). Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι έπαιρναν συνεχώς επιθετικά, αλλά δεν τα αξιοποιούσαν. Στη συνέχεια… ξύπνησε το ένστικτο του ΜακΚίσικ, ο οποίος με έξι σερί πόντους έφερε τη διαφορά στο +10 (62-72) στο 37′. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει. Ο Νέντοβιτς πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με νέο σουτ, μείωσε τη διαφορά (69-73), βάζοντας… φωτιά στο ματς. Στη συνέχεια, όμως, ο Χάρισον σημείωσε ένα πολύτιμο καλάθι (69-75), ενώ με το σκορ στο +8 (69-77) ο Νέντοβιτς στα 50” πριν το τέλος έκανε ένα ανόητο λάθος. Το ματς, πλέον, είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνει στη νίκη με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6 (2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Όγκαστ 7 (3/4 δίποντα), Παπαπέτρου 14 (5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 7 (1), Φόστερ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 9 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σάικς, Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 2 (1/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 1, Σαντ-Ρος 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 7 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 8 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 1 ασίστ), Σλούκας 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 17 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (3/3 βολές), Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (2/2 δίποντα, 13 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: 21/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (24+12), 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 24/38 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 15/23 βολές, 41 ριμπάουντ (26+15), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Πηγή: fosonline.gr