Ολυμπιακός-Άλμπα 75-71: Τεράστια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε να χάνει από την Άλμπα με 15 πόντους (20-35), σοβαρεύτηκε στο δεύτερο μέρος και έγινε το δίκαιo πράξη: Νίκη με 75-71 και στο 5-3 μετά από 8 αγωνιστικές στην Euroleague.

Ένα ημίχρονο ήταν… Ολυμπιακός. Πραγματικός Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο μέρος δεν εμφανίστηκαν με αποτέλεσμα η Άλμπα να προηγηθεί ακόμα και με 15 πόντους (20-35), αλλά στο δεύτερο μπήκε… ο πραγματικός Ολυμπιακός και απλά τής έδειξε ποιος είναι ο καλύτερος. Νίκη λοιπόν με 75-71 και στο 5-3 στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 14 πόντους, έναν λιγότερο είχε ο Ζαν-Σαρλ με 13 πόντους, όλους στο 2ο μέρος, ενώ με 11 τελείωσε το ματς ο Βεζένκοφ.

Για την Άλμπα, ο Γκίφεϊ είχε 13 πόντους και από 10 οι Λο και Τίμαν.

Λες και το έκανε επίτηδες

Αυτό ακριβώς που φοβόταν και είχε επισημάνει σχετικά ο Γιώργος Μπαρτζώκας, αυτό έκαναν οι παίκτες του. Μπήκαν νωθρά στο παρκέ, ανέτοιμοι πνευματικά και καθόλα άστοχοι. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, φρόντισαν να διευκολύνουν και το παιχνίδι της Άλλμπα. Άλλο που δεν ήθελε… Να τρέχει στο τρανζίσιον, να παίρνει ψυχολογία και να βρίσκει ρυθμό με το αρχικό 0-7 και το 3-11. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βλέποντας την άμυνα με… τα μάτια και το 1/7 σουτ των παικτών του, άλλαξε τους 4 από τους 5 (μόνο ο Παπανικολάου έμεινε μέσα), αλλά δεν κατάφερε και πολλά. Η Άλμπα είχε πάρει 8 πόντους στον αιφνιδιασμό και 5 από λάθη του Ολυμπιακού στο 5-15, ενώ έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 10-20, με τον Βεζένκοφ να δείχνει πως έχει σφυγμό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάνει 8 λάθη, είχαν μόλις 3 ασίστ και 2/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα.

Δεν διορθώθηκε η κατάσταση στο 2ο δεκάλεπτο. Μετά την 3η ασίστ του Σπανούλη, οι ΜακΚίσικ και Πρίντεζης έκαναν το 16-28 αρχικά, αλλά πίσω… έμπαζαν, με τους Λάμερς και Φοντέκιο να αυξάνουν σε 20-35. Όταν σταμάτησε ο Σλούκας τις ντρίμπλες και να πηγαίνει μόνος στις επιθέσεις και ξεκίνησε να βάζει και τους υπόλοιπους στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στη λήξη της 2ης περιόδου σε 24-35 (14-13 επιμέρους).

Σοβαρεύτηκε και…

Ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο μπήκε με… το μαχαίρι στα δόντια. Με τον Λιβιό Ζαν Σαρλ, μπήκε με ένα επιμέρους 8-2 αρχικά για να μειώσει σε 32-35, ενώ με τους ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ πλησίασε και στον πόντο (38-39) για το 14-4 επιμέρους. Ο Γάλλος ήταν εξαιρετικός, είχε πολύ καλά τελειώματα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε βελτιώσει κατά πολύ την άμυνά του. Αλλοίωνε πάσες, έπαιρνε ριμπάουντ και επιτέλους έτρεξε αυτός στον αιφνιδιασμό. Ο Ζαν Σαρλ συνέχισε να σκοράρει (10 πόντους, όλους στο 3ο δεκάλεπτο με 3/3 δίποντα) και όταν ήρθαν τα τρίποντα από τους Παπανικολάου και Σπανούλη (2), ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και έκλεισε με 51-44 το 3ο δεκάλεπτο, με επιμέρους συνολικό 27-9.

Η Άλμπα μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 2-8 για να μειώσει σε 53-52, αλλά μετά το τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός απάντησε με γκολ φάουλ των Ζαν Σαρλ και Σλούκα για το 59-52, ενώ στη συνέχεια οι ΜακΚίσικ, Σλούκας και Βεζένκοφ επέκτειναν το σερί του Ολυμπιακού στο 10-0 για το 66-54 (+12). Κάπου χαλάρωσαν και η Άλμπα με 2 λεπτά να απομένουν μείωσε σε 67-60, αλλά ο Βεζένκοφ με τρίποντο αποκατέστησε τη τάξη. Τελικό σκορ 75-71 με την Άλμπα να μειώνει στο τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 10-20, 24-35, 51-44, 75-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα).

Πηγή: fosonline.gr