Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός: Ήττα από την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ

Η αμυντική… αιμορραγία του Παναθηναϊκού σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης άνοιξε τον δρόμο της επιτυχίας στη Ζαλγκίρις, η οποία έγινε η τέταρτη ομάδα που πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ τη φετινή αγωνιστική περίοδο, μετά τους Ολυμπιακό, ΤΣΣΚΑ και Ανατολή Εφές. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 69-81 από τους Λιθουανούς, για την 13η αγωνιστική της Euroleague, με το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 4-8. Στον αντίποδα, η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ έδωσε τέλος στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων στο αρνητικό σερί των έξι ηττών, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-7 και παραμένοντας στο «κυνήγι» της οκτάδας.

Μία εβδομάδα μετά το σπουδαίο «διπλό» στο Μιλάνο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να περιορίσει το ρεσιτάλ των Λιθουανών από τα 6.75 (13/20 τρίποντα), χάνοντας την αμυντική συνοχή του κάθε φορά που άγγιζε την ανατροπή… Ακόμη κι όταν επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφαρίζοντας στο 27΄ σε 50-50, του έλειψε το καθαρό μυαλό, δέχθηκε επιμέρους σκορ 2-17 και χάθηκε…

Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιώργο Παπαγιάννη (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 3 μπλοκ), που δε συνδυάστηκε με νίκη, ενώ από τη Ζαλγκίρις έλαμψε το άστρο του Μάριους Γκριγκόνις με 24 πόντους και 6.8 τρίποντα.

Η… μουδιασμένη εκκίνηση του Παναθηναϊκού, η οποία συνδυάστηκε από κάκιστη άμυνα, επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να επιβάλει με το… καλημέρα το ρυθμό της. Οι Λιθουανοί βρήκαν τα ελεύθερα μακρινά σουτ (4/6τρ.), ο Γκριγκόνις αποτέλεσε ενορχηστρωτή των επιθέσεων της Ζαλγκίρις (10π. στο α’ δεκ.) και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο 6΄ με +9 (8-17), για να κλείσουν την περίοδο στο +12 (12-24), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που μάταια έψαχνε το τρίποντο (0/5).

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα της ρακέτας του στη δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 6-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Μήτογλου να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο της ελληνικής ομάδας, μείωσε σε 18-24. Ωστόσο, η περιφερειακή του άμυνα δεν λειτούργησε ποτέ, με τους Λιθουανούς και τον «ζεστό» Γκριγκόνις να μετρούν 4/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, εξασφαλίζοντας και πάλι μία διψήφια διαφορά, την οποία και συντήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (33-43).

Ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την άμυνά του στην τρίτη περίοδο και με τον Νέντοβιτς να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης, έτρεξε σερί 8-0 μειώνοντας σε 41-43 στο 22΄. Η πίεση του «τριφυλλιού» είχε διάρκεια και στο 27΄ ισοφάρισε σε 50-50, μετά από τρίποντο του Μακ. Ωστόσο, ο Μιλάκνις είχε την απάντηση, ο Παναθηναϊκός έχασε τη συνοχή του και οι Λιθουανοί έφεραν το ματς στα μέτρα τους, μετά από σερί 0-10, με το οποίο γράφτηκε το 50-60 στο 30΄.

Το καταστροφικό επιμέρους σκορ της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στα πρώτα 3 λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν ολοκλήρωσε το 2-17 γράφοντας το 52-67. Νέντοβιτς από την περιφέρεια και Παπαγιάννης κοντά στο καλάθι προσπάθησαν για την ανατροπή, μειώνοντας σε 60-67 στο 35΄, αλλά το… γκολ-φάουλ του Γιοκουμπάιτις επανέφερε την τάξη για τους φιλοξενούμενους. Η νέα προσπάθεια αντίδρασης των «πράσινων», με τους Μακ και Παπαγιάννη (67-72 στο 37΄), ολοκληρώθηκε με το καλάθι και φάουλ του Χέις (67-75 στο 38΄), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκριγκόνις αφύλακτος από τα 6.75 «σφράγισε» το «διπλό» της Ζαλγκίρις, διαμορφώνοντας το μη αναστρέψιμο 69-79…

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-43, 50-60, 69-81

ΔIAITHTEΣ: Ιερεθουέλο, Ρότσα, Ντιφάλα

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Μακ 10 (3), Παπαγιάννης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 10, Κασελάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (2), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 9 (1), Μπεντίλ, Σαντ Ρος 7 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μάρτιν Σίλερ): Γουόκαπ 5 (1), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 14 (3), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 8, Γιοκουμπάιτις 10 (1), Γκριγκόνις 24 (6), Λοβέρν 8.