«Λύγισε» στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός από την Ρεάλ Μαδρίτης

Μια ήττα στις λεπτομέρειες, στην παράταση (82-86) υπέστη από την Ρεάλ Μαδρίτης ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

O Κώστας Σλούκας (11π. με 3/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ) είχε την ευκαιρία να γίνει «ήρωας» του Ολυμπιακού πετυχαίνοντας τους πρώτους 10 πόντους του στην 4η περίοδο, αλλά ήταν άστοχος για τρείς στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν ο Σακίελ ΜακΚίσικ (18π., 5ρ., 3κλ.), αν και έκλεψε στην τελευταία επίθεση των Ισπανών, καθυστέρησε να πασάρει στον Σλούκα. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μάρτιν Χασάν (18π., 6ρ.) έδωσε ηρωικές μάχες, πέτυχε διαδοχικούς πόντους, αλλά ο Σέρχιο Γιουλ (10π.) με τρίποντο στα 31΄΄ και ο Αργεντινός γκαρντ της «βασίλισσας», Νίκολας Λαπροβίτολα (19π. με 3/7 τρίποντα και 6 ασίστ), με ευστοχία από τη γραμμή των βολών χάρισε στην ομάδα του μια δεύτερη διαδοχική νίκη στην παράταση στην Αθήνα μέσα σε λίγες ημέρες (στη 2η παράταση είχε νικήσει η Ρεάλ στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστική).

Ο Ολυμπιακός που μετρούσε μόνο νίκες σε «διαβολοβδομάδες» φέτος, υπέστη δύο ήττες και μάλιστα από ισπανικές ομάδες αυτή την εβδομάδα και υποχώρησε στο 7-7. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ισοβαθμεί με την Μπάγερν Μονάχου, στην 3η θέση, με 10 νίκες – 5 ήττες.

Χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός. Τραυματίστηκε σοβαρά ο Άντονι Ράντολφ, όταν κόλλησε το πόδι του στο παρκέ στην επαναφορά της μπάλας από τον ίδιο. Ο Αμερικανός φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης διακομίστηκε πάνω σε καροτσάκι στα αποδυτήρια του ΣΕΦ δείχνοντας να πονά πολύ.

Μετά από απουσία σε έναν αγώνα, ο Κώστας Παπανικολάου επέστρεψε και ξεκίνησε βασικός, μαζί με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Στο διερευνητικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2, έκτοτε ακολουθούσε στο σκορ, από μικρή όμως απόσταση, έχοντας κορυφαίο τον Οκτάβιους Έλις. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 4-7 από τον Γκάμπριελ Ντεκ και με 9-12 με τρίποντο του Νίκολας Λαπροβίτολα για να ισοφαρίσει με τρίποντο 12-12 (σκορ 1ης περιόδου) ο Κώστας Παπανικολάου.

Ήδη από την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε δείξει διάθεση και πάθος στην άμυνα, κάτι που έκανε με ακόμη μεγαλύτερη ζέση στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζούκα «χάλασαν» το επιθετικό παιχνίδι της «βασίλισσας», κράτησαν χαμηλά σε πόντους τα επιθετικά ατού της και προηγήθηκαν με +8, 27-19, στο 17ο λεπτό! Ακολούθησε, όμως σερί 9-0 της Ρεάλ Μαδρίτης, σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του. Χάρη στα δύο τρίποντα από Φαμπιάν Κοσέρ και Ρούντι Φερνάντεθ, οι Μαδριλένοι προσπέρασαν, 27-28. Ο Σάσα Βεζένκοφ που σε 10 λεπτά συμμετοχής στο α΄ μέρος είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ, έθεσε ξανά στην πρωτοπορία τους Πειραιώτες, 30-28, με τον Σέρχιο Γιουλ να έχει στο… τσεπάκι την απάντηση, επίσης έξω από τα 6.75 (30-31 σκορ ημιχρόνου). Οι Τρέι Τόμπκινς και Νίκολας Λαπροβίτολα μετρούσαν από 6 πόντους και ήταν οι δύο παίκτες με το μεγαλύτερο πρόσημο στο σκοράρισμα, της Ρεάλ.

Ένα 6-0 των φιλοξενούμενων, από Ράντολφ, Λαπροβίτολα και Κοσέρ, άφησε στο -7 τον Ολυμπιακό, 30-37. Ο Ολυμπιακός έβαλε την μπάλα στη ρακέτα, με τον Χασάν Μάρτιν να είναι ο πρωταγωνιστής σερί 6-0, αυτή τη φορά του Ολυμπιακού, 36-37. Σε εκείνο το σημείο, τραυματίστηκε σοβαρά ο Άντονι Ράντολφ, όταν κόλλησε το πόδι του στο παρκέ στην επαναφορά της μπάλας από τον ίδιο. Ο Αμερικανός φόργουορντ διακομίστηκε πάνω σε καροτσάκι στα αποδυτήρια του ΣΕΦ δείχνοντας να πονά πολύ. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν 39-39 με τρίποντο του ΜακΚίσικ και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +7 για πρώτη φορά, 48-41 (επιμέρους σκορ 14-4 από το 34-37). Το ξέσπασμα του Ολυμπιακού είχε την υπογραφή του Αμερικανού ψηλού Χασάν Μάρτιν που έφτασε μέσα σε λίγα λεπτά τους 11 προσωπικούς πόντους. Ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ «έγραψε» το 51-43, αλλά μια ομάδα σαν τη Ρεάλ έχει τη δυνατότητα να αντιδράσει, όπερ και εγένετο με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον συνήθη «ύποπτο» Τζέισι Κάρολ και τον Τρέισι Τόμπκινς, 51-49, στο 30ο λεπτό.

Για το τέλος… φυλούσε τα τρίποντα η Ρεάλ Μαδρίτης. Με 4/5 έξω από τα 6.75 (Κάρολ, Τόμπκινς, Λαπροβίτολα, Γιουλ), η Ρεάλ προηγήθηκε 61-65. Χάρισον, ΜακΚίσικ και Σλούκας ήταν αυτοί που κρατούσαν «ζωντανό» τον Ολυμπιακό. Ο ΜακΚίσικ μείωσε και στο καλάθι, 63-65, όμως Κάρολ και Ταβάρες έστειλαν στο +6 τη Ρεάλ, 63-69. Ο Κώστας Σλούκας με… κρύο αίμα μείωσε με τρίποντο, 66-69, έχοντας πετύχει 8 πόντους στην 4η περίοδο. Ο Έλις αστόχησε σε μία βολή φέρνοντας στο καλάθι και πάλι την ομάδα του Πειραιά, 67-69. Στα 29,7΄΄ ο Σέρχιο Γιουλ υπέπεσε σε φάουλ στον Κώστα Σλούκα (οι διαιτητές συμβουλεύτηκαν το instant replay), με τον διεθνή γκαρντ να ευστοχεί και στις 2 βολές, 69-69 φτάνοντας τους 10 πόντους, όλους στο 4ο δεκάλεπτο. Κι ενώ ο ΜακΚίσικ έκανε ένα εξαιρετικό κλέψιμο στην επόμενη επίθεση των Ισπανών, καθυστέρησε να πασάρει στον Σλούκα, ο οποίος σε ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων από την baseline αστόχησε, και το παιχνίδι πήγε σε παράταση.

Προβάδισμα, 69-71, έδωσε στη Ρεάλ Μαδρίτης ο Ταβάρας με την έναρξη του έξτρα πενταλέπτου και ο Ολυμπιακός ακολουθούσε. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξέφυγαν και με +5, 71-76, με ηγέτη τον Νίκολα Λαπροβίτολα, όμως ο ΜακΚίσικ πήρε το φάουλ σε προσπάθεια για τρεις από τον Τόμπκινς και ήταν εύστοχος και στις 3 βολές, 74-76. Με γκολ φάουλ, ο Χασάν Μάρτιν έβαλε σε πρωτοπορία τον Ολυμπιακό, 77-76. Ο Τόμπκινς «πλήγωσε» την «ερυθρόλευκη» άμυνα, με τρίποντο 77-79. Όμως, ο εξαιρετικός Σλούκας στην 4η περίοδο και στην παράταση έδωσε ασίστ στον Μάρτιν και ο Αμερικανός σέντερ ισοφάρισε σε 79-79. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές, Σλούκα να πασάρει και Μάρτιν να σκοράρει, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 81-79, στα 45΄΄ πριν τη λήξη. Οι Ισπανοί είχαν και πάλι την απάντηση! Αυτή τη φορά με τρίποντο του Σέρχιου Γιουλ, 81-82. Ο Σλούκας υπέπεσε στο 4ο φάουλ του στον Λαπροβίτολα που μόλις είχε πάρει τη θέση του Ταβάρες, με τον Αργεντινό γκαρντ να είναι εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ, 81-84, στα 12΄΄. Στα 9,3΄΄ ο Σλούκας πήρε το φάουλ από τον Ντεκ, ήταν όμως άστοχος στην πρώτη βολή, 82-84. Ο Παπανικολάου σταμάτησε με φάουλ τον Λαπροβίτολα στα 7,7΄΄ και ο Αργεντινός να είναι και πάλι αλάνθαστος, 82-86. Ο Σλούκας από την κορυφή επιχείρησε σουτ τριών πόντων… ήταν άστοχος, όπως και ο ΜακΚίσικ που πήρε το ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 κ.α., 82-86 παρ.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Ζαμόισκι (Πολωνία), Χορντόβ (Κροατία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 6, Σπανούλης 5, Σλούκας 11 (2), Μάρτιν 18, Βεζένκοφ 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 7 (1), Τζένκινς, Έλις 7, ΜακΚίσικ 18 (1)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοσέρ 5 (1), Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 3 (1), Αμπάλντε 4, Λαπροβίτολα 19 (3), Ντεκ 2, Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13, Γιουλ 10 (3), Τόμπκινς 15 (3), Τέιλορ 2.