Η φετινή χρονιά του Ολυμπιακού από τις καλύτερες την τελευταία δεκαετία

SUPERLEAGUE 2020-2021 / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι απέναντι στην ΑΕΚ και επικράτησε εύκολα με 3-0. Οι Πειραιώτες αποδεικνύουν στον αγωνιστικό χώρο ότι είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος.

Η εικόνα των «ερυθρόλευκων» δεν αποτυπώνεται μόνο στο γήπεδο, αλλά και στα… στατιστικά. Το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων παρουσιάζει τις πορείες των τελευταίων 10 χρόνων του Ολυμπιακού με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχει παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό σχήμα και είναι χαρακτηριστικό ότι τα 5 γκολ παθητικό (αν κι έχει ένα αγώνα λιγότερο) αποτελεί την 2η καλύτερη επίδοση της 10ετίας. Την περίοδο 2013-14 οι Πειραιώτες είχαν δεχθεί 4 γκολ, όπως και την περίοδο 2016-17, αλλά με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής οι ομάδες είχαν παίξει 11 αγώνες…

Τη χειρότερη άμυνα ο Ολυμπιακός την είχε παρουσιάσει την περίοδο 2017-18 όπου είχε δεχθεί 16 γκολ στις 14 πρώτες αγωνιστικές.

Παράλληλα οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έχουν την τρίτη καλύτερη επίθεση στη δεκαετία. Την περίοδο 2013-14 – όπου είχε και ρεκόρ στην άμυνα- ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει 43 γκολ, που είναι και τα περισσότερα που έχει σημειώσει στη δεκαετία, ενώ την περίοδο 2015-16 οι Πειραιώτες είχαν σκοράρει 39 φορές στις 14 πρώτες αγωνιστικές.
Τις τελευταίες 10 χρονιές ο Ολυμπιακός ήταν μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έξι φορές, πέρυσι ισοβαθμούσε με τον ΠΑΟΚ, ενώ δύο φορές ήταν δεύτερος.
Η μεγαλύτερη διαφορά από τον δεύτερο την είχε την περίοδο 2015-16 όταν ο Ολυμπιακός είχε 42β. και η δεύτερη ΑΕΚ 27β.