ΠΑΟ-Ζενίτ 77-89: Εικόνα… αποσύνθεσης για τους «πράσινους»

Σε μία άκρως οδυνηρή ήττα στο ΟΑΚΑ υποχρέωσε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης τον Παναθηναϊκό, στην επιστροφή των Τσάβι Πασκουάλ και Μάνου Παπαδόπουλου στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 77-89 από την ρωσική ομάδα, για την 18η αγωνιστική της Euroleague, με την αγωνιστική κατηφόρα του «τριφυλλιού» να παίρνει ακόμη μεγαλύτερη κλίση… Ο Παναθηναϊκός υπέστη την τρίτη διαδοχική ήττα του, με το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 5-12, τη στιγμή που η Ζενίτ έγινε η έκτη ομάδα που περνά νικηφόρα από το ΟΑΚΑ τη φετινή σεζόν. Στον αντίποδα, οι Ρώσοι πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική επιτυχία τους, συμπλήρωσαν τα οκτώ «διπλά» και με ρεκόρ 11-5 παρέμειναν στο «κυνήγι» της τετράδας.

Με 13 λάθη και ασυνεννοησία σε άμυνα και επίθεση στην πρώτη αγωνιστική υποχρέωση μετά την αποχώρηση του Γιώργου Βόβορα, ο Παναθηναϊκός είδε την Ζενίτ να «παγιώνει» μία διαφορά +20 πόντων στην τρίτη περίοδο και να μην απειλείται μέχρι το τελικό … Κι όλα αυτά σε μία βραδιά που αν δεν υπήρχε το ξέσπασμα του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά θα είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.

Η «πράσινη» απογοήτευση, άλλωστε, αποτυπώθηκε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο εκ των γενικών διευθυντών της ΚΑΕ και «σημαία» του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης, αποχώρησε για τα αποδυτήρια…

Κορυφαίος των νικητών αναδείχθηκε ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 25 πόντους, ενώ με 18 πόντους και 10 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Κέβιν Πάνγκος. Από τον Παναθηναϊκό διασώθηκαν μόνο οι Κωσταντίνος Μήτογλου (13π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (14π.)

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης οι γενικοί διευθυντές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Δημήτρης Διαμαντίδης και Φραγκίσκος Αλβέρτης, τίμησαν τον τζένεραλ μάνατζερ της Ζενίτ, Μάνο Παπαδόπουλο, για την πολυετή προσφορά του στο «τριφύλλι».

Η προβληματική άμυνα του Παναθηναϊκού στο πικ εν ρολ, έβαλε με το… καλημέρα τους «πράσινους» σε μειονεκτική θέση. Το «τριφύλλι» βρέθηκε στο 4΄ στο -6 (5-11), ενώ χωρίς διάρκεια στην επίθεση είδε τη Ζενίτ να εκτοξεύει τη διαφορά στο +11 στο 8΄ (9-20) και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +10 (16-26).

Οι Ρώσοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά από σερί 0-7 έγραψαν στον φωτεινό πίνακα το 16-33 (στο 12΄). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-2 μειώνοντας σε 27-35, αλλά το τρίποντο του Πάνγκος από τα 10 μέτρα(!) επανέφερε την τάξη για τους Ρώσους στο 16΄ (27-38). Δίχως… φαντασία σε άμυνα και επίθεση, περιορισμένη τη δημιουργία και συμπληρώνοντας τα 5 λάθη, το «τριφύλλι» παρέμεινε σε ρόλο θεατή μέχρι το 35-47 του ημιχρόνου.

Δίχως να κατεβάσει ταχύτητα, η Ζενίτ μπήκε αποφασισμένη στην τρίτη περίοδο, έτρεξε σερί 0-6 και στο 22΄ έγραψε το 35-53. Με την ασυνεννοησία να κυριαρχεί στην «πράσινη» άμυνα, ένα… γκολ φάουλ του Γκουντάιτις και 2/2 βολές του Τόμας εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (39-59), ενώ με επιμέρους σκορ 8-21 οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πρόωρα σε τροχιά νίκης 26΄ (44-68). Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +25, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, απέναντι σε έναν απογοητευτικό Παναθηναϊκό, που όταν αποφάσισε να παίξει μπάσκετ ήταν πλέον αργά… Για την Ιστορία οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-8 στον… επίλογο του αγώνα, μείωσαν σε 75-84 στο 38΄, αλλά μέχρι εκεί…

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Ντιφαλά – Μπάλακ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χαραλαμπίδης): Μακ 1, Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 5, Παπαπέτρου 14 (1), Κασελάκης 9 (2), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 8 (1), Γουάιτ 6, Μήτογλου 13, Μπεντίλ 8, Σαντ Ρος 2.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 4, Πάνγκος 18 (1), Φριντζόν 3 (1), Χόλινς 10 (1), Τόμας 10 (2), Μπαρόν 6 (2), Πούσκοφ 8, Τρούσκιν, Ζούμπκοφ 1, Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 25.