Άλμπα – Παναθηναϊκός 74-65: Έμεινε από δυνάμεις στο τέλος

Το αμυντικό και επιθετικό «μπλακ-άουτ» του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο, έδωσε τέλος στο σερί των δύο νικών του «τριφυλλιού», «βυθίζοντας» το ακόμη περισσότερο στην κατάταξη της Euroleague (9-15, 15η θέση).

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 74-65 από την Άλμπα στο Βερολίνο για την 26η αγωνιστική με τον στόχο της οκτάδας να… εξαφανίζεται. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί συμπλήρωσαν τις εννέα νίκες και «έπιασαν» το «τριφύλλι».

Η σωστή αμυντική προσέγγιση του Παναθηναϊκού στα 30 πρώτα λεπτά του αγώνα, έκανε τους «πράσινους» να ονειρεύονται το «διπλό», αλλά η αγωνιστική… καθίζηση τους στον… επίλογο τους «προσγείωσε» απότομα… Το «τριφύλλι» είδε τον Τίμαν να βρίσκει… αφύλακτος ρυθμό από τα 6.75 και με τέσσερα «κολλητά» τρίποντα να χαρίζει στην Άλμπα όχι μόνο το προβάδισμα στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, αλλά και την ψυχολογία για να φτάσει ανενόχλητη μέχρι τη νίκη, καθώς το «τριφύλλι» έμεινε από δυνάμεις και λύσεις (αγωνίστηκε χωρίς του Νέντοβιτς, Κασελάκη).

MVP των νικητών ο Γιοχάνες Τίμαν με ρεκόρ καριέρας σε πόντους στη Euroleague (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα), ενώ ο Άαρον Γουάιτ ήταν ο μοναδικός… διψήφιος από τους «πράσινους» με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

Η αποτελεσματική άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους «πράσινους», οι οποίοι με 4 κλεψίματα, έλεγχο των ριμπάουντ και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 7 λάθη, ξέφυγαν στο 6΄ με 2-10. Μία… παύση των «πράσινων» αμυντικών αντανακλαστικών, βοήθησε την Άλμπα να τρέξει σερί 9-0 και να προσπεράσει με 11-10 στο 7΄, αλλά η κυριαρχία του Παπαγιάννη μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, κράτησε το «τριφύλλι» σε απόσταση ασφαλείας (11-17 στο 10΄).

Ο Παναθηναϊκός «θωράκισε» την άμυνά του κοντά στο καλάθι με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου, αφήνοντας ελεύθερα τα μακρινά σουτ στους Γερμανούς, επιλογή που δεν του στοίχησε χάρη στην αστοχία των γηπεδούχων (2/15 τρίποντα). Την ίδια στιγμή, οι «πράσινοι» στόχευσαν τις επιθέσεις τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και στο 14΄ εξασφάλισαν για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά (15-25). Ο Σίκμα προσπάθησε να αφυπνίσει την Άλμπα, μειώνοντας σε 23-27 στο 16΄, αλλά το τρίποντο «ανάσα» του Δίπλαρου και οι λύσεις του Παπαγιάννη κοντά στο καλάθι, κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού μέχρι το ημίχρονο (28-34).

Η Άλμπα μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75 το πέτυχε! Με 3/5 τρίποντα, οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 43-43 στο 25΄, ενώ ο Γκιφάι τους χάρισε μετά από ώρα και πάλι το προβάδισμα (45-43). Ωστόσο, με τον Μακ να «απαντά» με δύο κολλητά τρίποντα (50-53), ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου.

Με τον Τίμαν να μπαίνει «ζεστός» από τα 6.75 και να «τιμωρεί» τον Παναθηναϊκό ευστοχώντας σε 4 σερί τρίποντα, οι Γερμανοί έγραψαν στο 32΄ το 62-55, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2. Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» έδειχναν… αποσβολωμένοι στην αντεπίθεση της Άλμπα και με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί… Στο 37΄ τα «πράσινα» νεύρα αποτυπώθηκαν στην τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Κάτας για διαμαρτυρίες (67-59), ενώ ο Σίκμα με νέο τρίποντο στο 38΄ έγραψε το 70-59, «σφραγίζοντας» τη νίκη των Γερμανών.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Ζαμοΐσκι, Σεμές

Οι συνθέσεις:

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 11 (1), Σίβα 6 (1), Γκιφάι 5 (1), Ντέλοου, Έρικσον 12 (2), Μάτισεκ, Σνάιντερ 4, Φοντέκιο 8 (2), Τίμαν 16 (4), Σίκμα 6, Λάμερς 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μακ 7 (2), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Γουάιτ 14 (2), Μήτογλου 9 , Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 7 (1).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ