Μπασκόνια – Ολυμπιακός 91-66: Ο… κατήφορος συνεχίζεται

Ένας άνευρος, νωθρός και χωρίς κίνητρο Ολυμπιακός, εξαιρουμένης της 1ης περιόδου, ηττήθηκε με 91-66 από την Μπασκόνια, στη Βιτόρια, για την 27η αγωνιστική της Εuroleague.

Παρά το καλό ξεκίνημα των Πειραιωτών, στο 2ο δεκάλεπτο έκανε και πάλι την εμφάνισή της η… ροπή των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα σε “black out” και έκτοτε κυνηγούσαν στο σκορ τους Βάσκους. Αυτή ήταν η 7η σερί ήττα της ομάδας του Πειραιά στη διοργάνωση, μια ήττα που είναι η πιο «βαριά» στη διοργάνωση αυτή τη σεζόν για τους «ερυθρόλευκους». Η ομάδα του Πειραιά υποχώρησε στο 11-16.

Την Παρασκευή (5/3, 21:00), ο Ολυμπιακός φιλοξενεί τον Ερυθρό Αστέρα, μετρώντας αντίστροφα για την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού ταξιδιού του, μετά την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε βασικός και σημείωσε 5 πόντους (όλους στην 1η περίοδο), μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, σε 11:35΄΄ συμμετοχής.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Λίβιο Ζαν-Σαρλ με 15 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Οκτάβιους Έλις (και 9 ριμπάουντ) και 10 ο Σακίελ ΜακΚίσικ. Ο Κώστας Σλούκας είχε συνεισφορά 8 πόντους και 7 ασίστ.

Χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη και Παπανικολάου αγωνίστηκε στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός.

Η Μπασκόνια που είχε 27 ασίστ και 12/28 τρίποντα (4/27 ο Ολυμπιακός!) ανέβηκε στο 14-13, χάρη στους 19 πόντους του Λούκα Βιλντόζα στο β΄ μέρος και τους 18 του Ρόκας Γκιεντράιτις.

Ο αγώνας

Με τον Κουφό να ξεκινά βασικός στο «5» στο ντεμπούτο του και τους Σλούκα, Χάρισον, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ να συμπληρώνουν την αρχική πεντάδα, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα από την Μπασκόνια στο παιχνίδι, για το υπέρ του 6-11. Η ομάδα του Πειραιά «χτύπησε» στη ρακέτα στην 1η περίοδο, με τον Ζαν-Σαρλ να έχει 8 πόντους, 5 ο Κουφός και 4 ο Έλις, ενώ ο Κώστας Σλούκας πρόλαβε να μοιράσει 5 ασίστ. Οι Βάσκοι κυνηγούσαν, με τους Γκιεντράιτις και Τζένκινς να δίνουν κάποιες λύσεις, αλλά είχαν 0/6 τρίποντα και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6, 15-21, στο 10ο λεπτό.

Στη 2η περίοδο, όμως η Μπασκόνια ανέβασε ρυθμό, είχε γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει το αποτελεσματικό μαρκάρισμα για να τη σταματήσει. Σε συνδυασμό με τον δικό του επιθετικό «λήθαργο» σε αυτό το διάστημα, το 15-25 μετετράπη σε 43-32, μετά από επιμέρους σκορ 28-11 των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Ο Μαυροβούνιος τεχνικός είδε την ομάδα του να παρουσιάζει πολυφωνία μέχρι το ημίχρονο, με τους Πολονάρα, Φαλ, Γκιεντράιτις, Τζεκίρι και Πέτερς να μοιράζονται τις επιθετικές προσπάθειες.

O Ολυμπιακός θα κυνηγούσε στο σκορ στην 3η περίοδο, καθώς μετά το “black out” του 2ου δεκαλέπτου απουσίαζε η ενέργεια, η φρεσκάδα και το κίνητρο από το παιχνίδι της ομάδας του Πειραιά. Αν και βελτίωσε την παραγωγικότητά του (πέτυχε 26 πόντους στην 3η περίοδο) παρέμενε επιρρεπής στα λάθη, έκανε κακές επιλογές και δεν φαινόταν να μπορεί να γυρίσει αυτό το ματς. Στον αντίποδα, για την Μπασκόνια, μπήκε και ο Λούκα Βιλντόζα στην εξίσωση, πετυχαίνοντας 8 πόντους με 2 τρίποντα και ο Ολυμπιακός θα ακολουθούσε από απόσταση -10 πόντων, 68-58, στο 30ο λεπτό.

Χωρίς σκορ στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, οι Πειραιώτες είδαν την Μπασκόνια να ξεφεύγει με 77-58, μετά από σερί 9-0 των Ισπανών. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα… πέταξαν «λευκή πετσέτα» και όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης, η Μπασκόνια είχε κάνει επιμέρους σκορ 23-8 στο 4ο δεκάλεπτο και ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε τελικό σκορ, 91-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Πέτεκ (Σλοβενία), Τραβίτσκι (Πολωνία)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόζα 19 (4), Τζεκίρι 10, Χένρι, Σεντερκέρσκις 8 (2), Ντιόπ, Φαλ 9, Πέτερς 8 (2), Ντράγκιτς 8, Γκιεντράιτις 18 (3), Πολονάρα 11 (1), Κούρουτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Νικολαϊδης, Χάρισον 7, Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 2, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 5, Ζαν-Σαρλ 15 (2), Τζένκινς, Κουφός 5, Έλις 12, ΜακΚίσικ 10 (2).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ