Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Επίδειξη δύναμης από Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία: Όλα τα αποτελέσματα

Η Ελλάδα έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη αποσπώντας ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία στη Γρανάδα, στο δεύτερο “πιάτο” της 1ης αγωνιστικής των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, καθώς στα υπόλοιπα παιχνίδια τα φαβορί εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν.

Η Γερμανία παρά την… αναστάτωση της τελευταίας στιγμής στο εσωτερικό της, μετά το κρούσμα κορωνοϊού του Χόφμαν, “καθάρισε” την Ισλανδία εύκολα με 3-0, βρίσκοντας δυο γκολ από τους Γκορέτσκα και Χάβερτς, πριν φτάσει καν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Αγγλία δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντρίψει το Σαν Μαρίνο με 5-0, με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να δίνει χρόνο συμμετοχής στο νέο “αίμα” της αγγλικής Εθνικής Ομάδας και να δικαιώνεται από τα γκολ των Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόντ-Πράουζ και Γουότκινς.

Η Ιταλία πήρε μία… επαγγελματική νίκη κόντρα στην Β. Ιρλανδία με 2-0, τελειώνοντας το ματς πριν φτάσει στο ημίχρονο (14′ Μπεράρντι, 39′ Φλορέντσι), ενώ Πολωνία “έσωσε” στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3) κόντρα στην Ουγγαρία (έμεινε με δέκα παίκτες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων) χάρις στον ηγέτη της Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας (2ος) η Σουηδία ξεκίνησε με το δεξί, επικρατώντας δύσκολα της Γεωργίας με 1-0, έπειτα από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (επέστρεψε στην Εθνική Σουηδίας μετά από 5 χρόνια) και γκολ του Κλάεσον στο 35′.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους 10 ομίλους των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 του Κατάρ: