Νίκη πλεονέκτημα τίτλου για τον Ολυμπιακό 3-1 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός «κράτησε» την έδρα του, νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και πήρε ξανά προβάδισμα με 2-1 στις νίκες, στη σειρά των τελικών στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Η τέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι την Τρίτη 10 Μαΐου, στις 21:00. Το πρωτάθλημα θα κατακτήσει όποια ομάδα συμπληρώσει πρώτη τρεις νίκες.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν χέρι-χέρι και τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 9-5, έπειτα από το μπλοκ της Χίπε. Οι «ερυθρόλευκες» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμά τους μέχρι το 18-15, με τον Παναθηναϊκό να «απαντάει» με ένα δικό του σερί χάρις στα σερβίς της Γκρόθες, την καλή δουλειά του στο μπλοκ και τις έξοχες αμυντικές αντιδράσεις από τις Χαντάβα και Κωνσταντίνου. Ο Ολυμπιακός «επέστρεψε» με τα σερβίς της Κόστα και προηγήθηκε με 23-21, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ξανά σε 23-23, όμως η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων που έκαναν το 1-0, καθώς η τελευταία επίθεση της Γκρόθες έφυγε άουτ, όπως επιβεβαιώθηκε κι από το video challenge.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πάλι κοντά στο σκορ, όμως ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού έφερε το 16-12 κι έβαλε τις «ερυθρόλευκες» σε θέση οδηγού. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στο μπλοκ με τις Χαντάβα και Παπαφωτίου, ισοφάρισε σε 20-20 κι οδήγησε το σετ σε φινάλε… θρίλερ. Η Κόστα και η Σάλας, ωστόσο, έκαναν τη διαφορά στο τέλος και με προσωπικούς πόντους, χάρισαν και το δεύτερο σετ στις «ερυθρόλευκες».

Με ανεβασμένη την ψυχολογία οι αθλήτριες του Ολυμπιακού μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ και πήραν ένα μικρό προβάδισμα με 7-4 σε μπλοκ-άουτ επίθεση της Κόστα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προσπεράσει με 10-11 χάρις στις επιθέσεις της Χαντάβα και της Γκρόθες, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο αύξησε προς το φινάλε (18-22) κι έκλεισε το σετ με 25-20, μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός βρήκε από νωρίς καλό σερβίς με την Παπαφωτίου και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (4-1 και 5-2), όμως ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί πόντους της Σάλας ισοφαρίζοντας σε 7-7. Οι «πράσινες» με ένα δικό τους σερί ξέφυγαν με 10-7 και με 16-12, όμως τα καλά σερβίς των «ερυθρόλευκων» και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου, έφεραν τις αθλήτριες του Ολυμπιακού μπροστά στο σκορ με 21-20. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά με 21-22, όμως τα σερβίς της Κελεσίδη, η οξυδέρκεια της Χριστοδούλου που έκανε ένα καταπληκτικό πλασέ στο 24-23 και η επίθεση της Σάλας, χάρισαν στον Ολυμπιακό το 26-24 και τη νίκη με 3-1 σετ, φέρνοντάς τον πλέον ένα βήμα απ’ το πρωτάθλημα.

*Πριν την έναρξη του αγώνα, οι αθλήτριες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού άφησαν λουλούδια σε μία θέση στον πάγκο, στη μνήμη του φροντιστή του τμήματος των «ερυθρόλευκων», Βαγγέλη Ρούσσου. Η κηδεία του θα γίνει τη Δευτέρα (09/05) ενώ στο γήπεδο έδωσαν το «παρών» οι δύο γιοι του.

Οι συνθέσεις:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά.

Αναλυτικά τα έως τώρα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των τελικών στη Volley League Γυναικών: