3-0 ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό: Σε πέμπτο τελικό θα κριθεί ο τίτλος

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών με τον Ολυμπιακό, του οποίου επικράτησε με 3-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν την ευκαιρία με νίκη να στεφθούν πρωταθλήτριες, αλλά στα τελειώματα των πρώτων δύο σετ έκαναν πολλά λάθη και τα πλήρωσαν χάνοντας το παιχνίδι.

Οι «πράσινες» κράτησαν την έδρα τους και όλα πια θα κριθούν στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 12 Μαΐου (12/5, 19:00), στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-18.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 1-3 (μπλοκ Γιώτα), αλλά έχασε γρήγορα τη διαφορά (4-3 επίθεση Χαντάβα) και είδε το 5-5 να γίνεται 9-5 (άσος Χαντάβα και τρεις άουτ επιθέσεις Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 18-10 με τον Παρίζι να περνά στο ματς την Ξανθοπούλου και στο 19-12 να κάνει αναγκαστική αλλαγή την Κόστα με την Γενιτσαρίδη (συγκρούστηκε με την Ξανθοπούλου σε προσπάθεια για άμυνα).

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά στο ματς μειώνοντας αρχικά σε 20-15 (άσος Γιώτα) κατόπιν σε 21-17 (άσος Χίπε) και το 23-20 έγινε 23-23 καθώς ο ΠΑΟ δεν μπόρεσε να τελειώσει καμία μπάλα και η Σάλας έφερε το ματς στην ισορροπία. Η Γκρόθες όμως έφερε το πρώτο σετ μπολ και η κακή υποδοχή των ερυθρόλευκων διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Στο δεύτερο σετ το φινάλε ήταν εξίσου δραματικό. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-9, αλλά βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με τις πράσινες να μετατρέπουν το 12-13 σε 17-13. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 17-16 (άσος Κόστα, επίθεση Σάλας) και μετέτρεψε το 19-16 σε 19-21. Αυτός όμως ήταν κι ο τελευταίος πόντος των «ερυθρόλευκων», καθώς με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός έφτασαν στο 25-21 και το 2-0, «κλειδώνοντας» εκεί τη νίκη.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. – 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. – 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου.