Euroleague: Ένα βήμα από την πρωτιά ο Ολυμπιακός με 81-73 επί του Παναθηναϊκού

Παίζοντας άμυνα στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για τη νίκη επί του Παναθηναϊκού μέσα στο ΣΕΦ, αλλά χρειάστηκε η… καρδιά των Ουόκαπ, Μπλακ και Βεζένκοφ, στο τέλος για να τη «σφραγίσει». Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 81-73 των «πρασίνων», για την 32η αγωνιστική της Euroleague και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό σε 13-0 σε όλες τις διοργανώσεις (4-0 στη Euroleague). Σε συνδυασμό με την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι (104-90), η ομάδα του Πειραιά έμεινε μόνη ξανά στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα (με 23-9), δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η αλήθεια είναι πως ο τίτλος του MVP θα μπορούσε κάλλιστα να μοιραστεί στα… τρία! Αφού οι Ουόκαπ, Μπλακ και Βεζένκοφ είπαν «όχι» σ’ έναν αποφασισμένο και διαβασμένο Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με +6 (16-22), ήταν στο +5 στο ημίχρονο (33-38), αλλά σημείωσαν μόλις 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, εγκλωβισμένοι στην ασφυκτική πίεση των παικτών του Μπαρτζώκα. Ο Μπλακ, όμως ήταν εκεί κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός απειλούσε, και τέλειωσε το ματς με 21 πόντους (7/8 δίποντα, 7/7 βολές) και 6 κερδισμένα φάουλ. Με τρίποντα από Λι και Μαντζούκα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην 4η περίοδο και έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος. Όμως εκεί ήταν και τότε ο Μπλακ, ο Ουόκαπ (σημείωσε καθοριστικό τρίποντο και ο Βεζένκοφ). Ρεκόρ καριέρας σε ασίστ στη Euroleague έκανε ο Τόμας Ουόκαπ με 13 ενώ πέτυχε και 11 πόντους. Ο Αμερικανός είχε μοιράσει 12 ασίστ στις 27 Ιανουαρίου απέναντι στη Μακάμπι. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού, Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε 19 πόντους.

Από τον Παναθηναϊκό που υποχώρησε στο 11-21, ο Πάρις Λι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, 14 πέτυχε ο Ντουέιν Μπέικον και 12 ο Αρτούρας Γκουντάιτις. Στους 4 πόντους έμεινε ο Παπαγιάννης, αφού τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην ερυθρόλευκη φροντ λάιν.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής ποδοσφαίρου, Γκουστάβο Πογέτ, παρακολούθησε δια ζώσης τον αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για τη Euroleague δηλώνοντας: «Ήρθα για να δω ένα από τα μεγαλύτερα ευρωπαϊκά ματς».

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73

Mε Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού ο Σερέλης επέλεξε τους Λι, Τόμας, Μπέικον και Παπαγιάννη.

Ο Ολυμπιακός έχει 4/5 δίποντα και τρεις ασίστ για ένα λάθος, ο Παπαγιάννης κάνει νωρίς το δεύτερο φάουλ του και θα πάει στον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-4, από Ουόκαπ, Βεζένκοφ και Φαλ, αλλά είδε γρήγορα τον Παναθηναϊκό να προσπερνά (8-9) από τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς και καλάθι του Μπέικον. Τα δύο φάουλ του Παπαγιάννη ήταν δυσάρεστη είδηση για τους «πράσινους» που δεν… πτοήθηκαν και έκλεισαν στο +16-17 την 1η περίοδο. Οι «πράσινοι» είχαν πάει το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να μετρά 5 πόντους, ενώ από 4 είχαν οι Γκουντάιτις και Μπέικον. Ο Ολυμπιακός είδε τον Βεζένκοφ να μετρά 6 πόντους, ενώ 4 πόντους σημείωσε ο Φαλ. Όμως και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες έξω από τα 6.75… με 0/4 ο Ολυμπιακός και 1/5 ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +6 (16-22) από τρίποντο του Γκριγκόνις κι ενώ οι Λι και Μπέικον είχαν από 4 και 3 ασίστ αντίστοιχα. Ο Τάρικ Μπλακ, όμως θα ανέτρεπε… μόνος του την εις βάρος του Ολυμπιακού κατάσταση, με γκολ φάουλ, ριμπάουντ και ευστοχία στις βολές. Ο Αμερικανός με 9 διαδοχικούς πόντους οδήγησε τους Πειραιώτες σε σερί 9-0, για το 25-22. Ο Γκριγκόνις με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του ισοφάρισε σε 25-25, για να χρεωθεί με 3ο φάουλ λίγο μετά. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν ξανά, παίζοντας με τρεις κοντούς (Λούντζη, Σλούκα και Λαρεντζάκη) δεν διατήρησαν την πρωτοπορία. Ο Ντουέιν Μπέικον είχε βγει μπροστά για την ομάδα του και οδηγούσε τον Παναθηναϊκό. Πρώτα κέρδισε φάουλ από τον Λούντζη και με 3/3 βολές διαμόρφωσε το 29-32, ενώ ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού διαμόρφωσε και το 31-36 λίγο μετά. Ο Άλεκ Πίτερς μείωσε σε 33-36, με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να διαμορφώνει το σκορ του α΄ μέρους (33-38). Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια και τέλειωσε το πρώτο 20άλεπτο με 0/10 τρίποντα.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο Σάσα Βεζένκοφ… όπλισε και με έξι σερί πόντους έβαλε ξανά σε πρωτοπορία την ομάδα του Πειραιά. Επιπρόσθετα, είχε πάρει και το 3ο φάουλ του Μπέικον, λίγα λεπτά μετά την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα, βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 17-6 από το ημίχρονο (33-38) προσπέρασε για πρώτη φορά με +6 πόντους (50-44). Οι Φαλ, ΜακΚίσικ και Ουόκαπ είχαν επίσης σημαντική συνεισφορά. Ο Πάρις Λι έβαλε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού μετά από δύο ολόκληρα λεπτά (50-46), αλλά το τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού, Κώστα Παπανικολάου σήκωσε όρθιους τους φιλάθλους στις κερκίδες (53-46). Πλέον, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πατούσαν γερά με τον Ουόκαπ να σερβίρει… έτοιμο καλάθι στον Βεζένκοφ κάτω από την μπασκέτα για το 55-46 (+9). Μπέικο και Ουόκαπ είχαν από 2/2 βολές για το 57-48 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Με… συνοπτικές διαδικασίες, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με την επανέναρξη. Τα δύο τρίποντα από Λι και Μαντζούκα, μαζί με 2 βολές του Γκριγκόνις από φάουλ του Σλούκα συνέθεσαν ένα σερί 8-0 για την ομάδα του Σερέλη (57-56). Το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, αφού μετά το 63-59, ο Μαντζούκας με ένα ακόμη τρίποντο διατηρούσε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (63-62). Ο Μπλακ πήρε το 4ο φάουλ του Γκουντάιτις και «έγραψε» το 65-62, με τον Παπαγιάννη να επιστρέφει στο παρκέ στη θέση του Λιθουανού. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το 67-62 αλλά πήρε και το 5ο φάουλ του Μπέικον, ευστοχώντας και στη βολή (68-62). Με 5/6 βολές, από Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στο -1 (68-67). Ακολούθησε το τρίποντο του Βεζένκοφ (71-67), με τον Μπλακ να αφήνει την μπάλα στη στεφάνη στην επόμενη επίθεση των γηπεδούχων (73-67) και απέμεναν 2:32’’ για το τέλος. Όμως, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία… λέξη του. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκε ξεμαρκάριστο τον Λι στο τρίποντο, για το 73-70. Ο Τάρικ Μπλακ για μία ακόμη φορά απόψε έβγαλε από το δύσκολη θέση την ομάδα του (75-70). Ο Βεζένκοφ έστειλε στη γραμμή των βολών τον Μαντζούκα, με 1:30΄ ν’ απομένουν για τη λήξη. Ο νεαρός μείωσε σε 75-72. Ο Ουόκαπ σηκώθηκε για τρίποντο και ήταν εύστοχος (78-72), ενώ στα 52΄΄ ο Βεζένκοφ σταμάτησε τον Λι με φάουλ. Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού πέτυχε τη μία βολή (78-73) και στα 3΄΄ ο Τάρικ Μπλακ με γκολ φάουλ, πέτυχε και τη βολή (81-73) «σφράγισε» τη νίκη του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ντιφαλά (Γαλλία), Πέρεθ (Ισπανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 8, Σλούκας 5, Βεζένκοφ 19 (1), Παπανικολάου 3(1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 4, Μπλακ 21, ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Λι 15 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8 (1), Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Τόμας 2, Μπέικον 14 (1), Γκριγκόνις 8 (2), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 12.