Προκριματικά Conference League: Μεγάλες νίκες για ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

«Δύο στα δύο» μέτρησε το κυπριακό ποδόσφαιρο στο δεύτερο «πιάτο» των πρώτων αγώνων του γ’ προκριματικού γύρου του Europa Conference League, καθώς ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με «καθαρή» νίκη 2-0 από την έδρα της Ντίλα Γκόρι στη Γεωργία, ενώ η Ομόνοια νίκησε με 1-0 την ισχυρή Μίντιλαντ κι απέκτησε μικρό προβάδισμα για την προκριση στα play off.

Στην Τιφλίδα, ο ΑΠΟΕΛ βρήκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι απλοποίησε τα πράγματα ενόψει της ρεβάνς της 17ης Αυγούστου στο νέο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Κρέσπο έκανε το 1-0 για την κυπριακή ομάδα, ενώ στο 64′ ο Εφραίμ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Την ίδια ώρα στη Λευκωσία, η Ομόνοια έκανε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στη Μίντιλαντ και πήρε τη νίκη και τον πρώτο… λόγο για τη ρεβάνς, χάρις σε ένα γκολ του Μπεζούς στο 38′.