Europa League: «Ματσάρα» χωρίς νικητή στο Άμστερνταμ – Νίκη με ανατροπή για την Γουέστ Χαμ

Απίστευτο ματς έγινε στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Αμστερνταμ, με τον Άγιαξ να προηγείται με 2-0 και 3-2, αλλά η Μαρσέιγ κατάφερε να βρει τις «απαπντήσεις» και να φύγει με το 3-3 από την ολλανδική πόλη, στο ντέρμπι του 2ου ομίλου όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τη Μαρσέιγ, καθώς προηγήθηκαν με 2-0 στο 20΄, ωστόσο, η γαλλική ομάδα κατάφερε να «επιστρέψει» μέσα 15 λεπτά (23΄-38΄) και να ισοφαρίσει πριν κλείσει το πρώτο μέρος. Και πάλι ο «Αίαντας» ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο 52΄ με τον Τέιλορ, αλλά η Μαρσέιγ είχε την «απάντηση» με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 77΄.

Την ώρα που ο Ολυμπιακός γνώριζε την ήττα με 2-3 από την Φράιμπουργκ στο Καραϊσκάκη, στο Λονδίνο, στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπάτσκα Τόπολα και με το τελικό 3-1 έκανε το ιδανικότερο ξεκίνημα στη διοργάνωση.

Με τον Γιάννη Παπανικολάου στο αρχικό της σχήμα, η Ρακόβ άντεξε ένα ημίχρονο στο Μπέργκαμο απέναντι στην Αταλάντα. Σε λιγότερο από 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος η ιταλική ομάδα πέτυχε δύο γκολ και με το τελικό 2-0 έκανε «ποδαρικό»… με το δεξί στον 4ο όμιλο.

Ο Άρης Λεμεσού προηγήθηκε στην Πράγα, αλλά η Σπάρτα «απάντησε» με τρία γκολ και με 3-2 πήρε τη νίκη κι έγινε «αφεντικό» για την πρόκριση στο 3ο γκρουπ.