Η Βενεζουέλα «πάγωσε» τη Βραζιλία στο 85΄: Το 3χ3 η Αργεντινή

Βραζιλία είχε την πρώτη απώλεια στους προκριματικούς στη Ζώνη της Νότιας Αμερικής (1-1 με την Βενεζουέλα), ενώ η Αργεντινή διατήρησε το απόλυτο νικών με το 1-0 επί της Παραγουάης.

Η Βενεζουέλα έκανε τη ζημιά στην Βραζιλία (1-1) στην «Αρένα Παντανάλ» της Κουϊάμπα, αποδεικνύοντας ότι η εντός έδρας νίκη επί της Παραγουάης την 2η αγωνιστική, μόνο τυχαία δεν ήταν.

Η «Σελεσάο» μετά τις νίκες στο ξεκίνημα επί των Βολιβίας και Περού είχε την πρώτη απώλεια στη μάχη για την απευθείας πρόκριση, παρότι άνοιξε το σκορ στο 50΄ με τον Γκάμπριελ, μετά από ασίστ του Νεϊμάρ.

Πέντε λεπτά πριν το 90΄ ο Μπέγιο «πάγωσε» τους 44.000 οπαδούς της Βραζιλίας, «γράφοντας» το τελικό σκορ.

Με το Λιονέλ Μέσι να περνά αλλαγή στο 53΄, η παγκόσμια πρωταθλήτρια Αργεντινή νίκησε δύσκολα 1-0 την Παραγουάη στο «Μονουμένταλ» και διατήρησε το απόλυτο μετά από τρία ματς στο ξεκίνημα των προκριματικών.

Το γκολ της «αλμπισελέστε» σημείωσε μόλις στο 3ο λεπτό ο 35χρονος αμυντικός, Νίκολας Οταμέντι.

Ο Ισημερινός νίκησε με 2-1 την Βολιβία στη Λα Παζ, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 12 ήττα τους στα τελευταία 14 διεθνή ματς που έδωσαν (σ.σ. η μοναδική νίκη σημειώθηκε σε φιλικό με τη Σαουδική Αραβία.

Από ισάριθμες ασίστ του σταρ της Τσέλσι, Μόιζες Καϊσέδο, στην εκπνοή του πρώτου μέρους και στις καθυστερήσεις του δεύτερου προήλθαν τα γκολ των φιλοξενούμενων από τους Πάεζ και Ροντρίγκες.

Η Χιλή επιβλήθηκε 2-0 του Περού στο Σαντιάγο και με την πρώτη της νίκη στους προκριματικούς μπήκε δυνατά στη μάχη για την πρόκριση στους τελικούς του Μουντιάλ 2026.

Το σκορ άνοιξε ο Βαλντές στο 74΄ και στις καθυστερήσεις με το αυτογκόλ του Λόπεζ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η Κολομβία προηγήθηκε δύο φορές της Ουρουγουάης (Χάμες Ροντρίγκες στο 35΄ και Ουρίμπε στο 52΄), ωστόσο, η «Σελέστε» βρήκε ισάριθμες φορές την «απάντηση», με τον Ολιβέρα στο 47΄ και με το πέναλτι του Νούνιες στο 90΄+1.