Η Μακάμπι πέρασε και από το ΟΑΚΑ νικώντας τον τραγικό Παναθηναϊκό

Η τραγική εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και οι τάσεις αυτοχειρίας του στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, όταν πλέον είχε ολοκληρώσει την ανατροπή από το -15 (24-39 στο 20΄), επέτρεψαν στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να γίνει η δεύτερη ομάδα που περνάει νικηφόρα εφέτος από το ΟΑΚΑ, μετά τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 81-86 στην παράταση (72-72 κ.α.) από τους Ισραηλινούς, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, κλείνοντας τη «διαβολοβδομάδα» με δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-3.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε στο επιπλέον πεντάλεπτο να οδηγήσει το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά ο Κώστας Σλούκας μέτρησε 2/3 βολές, μετά από φάουλ που κέρδισε από τον Χασιέλ Ριβέρο σε προσπάθεια του από τα 6,75 στα 6΄΄ (81-82), με την Μακάμπι να κρατάει το προβάδισμα και να «κλειδώνει» τη νίκη από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας, δια χειρός Λορέντζο Μπράουν (81-84).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Όντεντ Κάτας πανηγύρισε το πρώτο της «διπλό», βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με τον Χρήστο Σερέλη στον πάγκο, καθώς στο 24΄ έχασαν τον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές, μετά από διαμαρτυρίες, διεκδικώντας το αντιαθλητικό υπέρ του Ντίνου Μήτογλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72κ.α., 81-86 παρ.

Με 8/30 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο και καμία διάθεση και πλάνο σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός είδε τη Μακάμπι να ελέγχει με το… καλησπέρα τον αγώνα, κλείνοντας χωρίς άγχος την πρώτη περίοδο στο +5 (15-20 στο 10΄) και εκτοξεύοντας τη διαφορά στο ημίχρονο στο +15 (24-39), απέναντι στους «πράσινους» που το μόνο που είχαν να επιδείξουν ήταν η μάταιη προσπάθεια αφύπνισης της ομάδας από τον Κώστα Αντετοκούνμπο.

Ωστόσο, στην επιστροφή του «τριφυλλιού» στο παρκέ ο Ντίνος Μήτογλου έβγαλε ενέργεια στην επίθεση, κυριάρχησε στην άμυνα και ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ζωής, τα οποία όμως γρήγορα «σβήστηκαν» από την αποβολή του Εργκίν Αταμάν στο 24΄. Ο τεχνικός των «πράσινων» διαμαρτυρήθηκε έντονα στη… δικαίωση του Οντεντ Κάτας (ζήτησε challenge σε αντιαθλητικό που κέρδισε ο Μήτογλου και τελικά κέρδισε απλό φάουλ) και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, μετά τη δεύτερη τεχνική ποινή που αντίκρισε, δίνοντας τη σκυτάλη της τεχνικής ηγεσίας στον Χρήστο Σερέλη.

Με τον Μήτογλου, όμως, να πεισμώνει και πάλι και τον Παναθηναϊκό να δένει καλύτερα την άμυνα του, οι «πράσινοι» ροκάνισαν τη διαφορά και μείωσαν σε 41-47 στο 27΄, αλλά το ζεστό χέρι του Μπράουν από τα 6,75 κράτησε τη Μακάμπι σε απόσταση ασφαλείας (49-57 στο 30΄).

Η εκκίνηση της τέταρτης περιόδου βρήκε τον Αντετοκούνμπο να ανεβάζει και πάλι στροφές στην επίθεση, παρασύροντας τον Βιλντόζα, ο οποίος με 3/3 τρίποντα έφερε την ελληνική ομάδα σε απόσταση αναπνοής (65-66), πριν ο Μήτογλου κλέψει και σκοράρει για την ανατροπή (67-66 στο 36΄). Με τον Αργεντίνο να παραμένει συνδεδεμένος από τα 6,75, το «τριφύλλι» κράτησε προσωρινά τη διαφορά (70-68 στο 38΄), καθώς ο Κόλσον ισοφάρισε τάχιστα σε 70-70. Ο Λεσόρ με 1/2 βολές έδωσε νέα ανάσα στον Παναθηναϊκό στα 43΄΄ για τη λήξη, ο Μήτογλου έφερε με μία βολή τους «πράσινους» κοντά στη νίκη (72-70 στα 7΄΄), αλλά το «τριφύλλι» αποφάσισε να τα γκρεμίσει όλα με ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, το οποίο κέρδισε ο Νίμπο στα 4.6΄΄ μετά από χαμένες βολές του και διαμόρφωσε το 72-72, που έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ο Βιλντόζα δεν βρήκε στόχο στο νικητήριο τρίποντο.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μένει από δυνάμεις (βρέθηκε γρήγορα στο -5, 75-80 στο 42΄), ακολούθησε μία τελευταία προσπάθεια υπέρβασης, παρά το γεγονός ότι ο φωτεινός πίνακας έγραψε το εις βάρος του 79-82 στα 14΄΄ για τη λήξη. Ο Σλούκας, ομως, αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς σε φάουλ που κέρδισε από τα τα 6,75 από τον Ριβέρο, αστόχησε στη δεύτερη βολή και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει (81-82), με τον Μπράουν να μη λαθεύει από την ίδια θέση, μετά από φάουλ του Γκριγκόνις και να εξασφαλίζει το «διπλό» στη Μακάμπι…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολιτς, Περάντι

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 13 (3), Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 11 (1), Μαντζούκας.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Οντεντ Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5), Ριβέρο, Κοέν 3 (1), Νίμπο 12, Μπλατ 12 (3), Κόλσον 21 (1).