Euroleague: Στον Παναθηναϊκό το… θρίλερ του ΟΑΚΑ

Ένα λάθος του Κίναν Έβανς στα 3,4΄΄ για τη λήξη χάρισε στον κάκιστο Παναθηναϊκό τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στη Euroleague και τέταρτη στο σύνολο (4-4). Οι «πράσινοι», οι οποίοι «φλέρταραν» με την τρίτη εντός έδρας ήττα τους, επικράτησαν με 73-71 της Ζαλγκίρις Κάουνας, για την 8η αγωνιστική, διευρύνοντας στο 4-0 το αρνητικό σερί των Λιθουανών (ρεκόρ 3-5).

Ο Παναθηναϊκός… παρασύρθηκε από το πρώτο τζάμπολ στο slow tempo που του επέβαλε η καλά «διαβασμένη» Ζαλγκίρις, οι βολές (18/31) αποτέλεσαν Αχίλλειο πτέρνα του και μοιραία το παιχνίδι εξελίχθηκε σε δυνατό ντέρμπι με συνολικά 18 εναλλαγές στο προβάδισμα! Ωστόσο, τα 7 περισσότερα λάθη των φιλοξενούμενων (23 έναντι 16 της ελληνικής ομάδας), έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα, με το «τριφύλλι» να βγάζει στα 4΄΄ για τη λήξη και ενώ είχε προηγηθεί το λάθος του Έβανς, την κρισιμότερη άμυνα και να γλιτώνει το έμφραγμα…

Πρωταγωνιστής της «πράσινης» επίθεσης και πάλι ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Κώστας Σλούκας και 13 ο Ματίας Λεσόρ. Από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Ρόλαντ Σμιτς με 15 πόντους, εκ των οποίων τους 12 στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

Ένας… υπνωτισμένος Παναθηναϊκός, που χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να ανοίξει το σκορ και είχε υποπέσει σε ρεσιτάλ λαθών, βρέθηκε με το… καλησπέρα σε μειονεκτική θέση, ακολουθώντας στο σκορ μέχρι το 13-15 στο 10΄. Οι «πράσινοι» συνέχισαν δίχως νεύρο και με την περιφερειακή άμυνα τους εκτός λειτουργίας, είδαν τον Μήτρου-Λονγκ να τους τιμωρεί από τα 6,75 και με δύο κολλητά τρίποντα να γράφει το 29-36 στο 18΄. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού τον επανέφερε σε απόσταση αναπνοής, χωρίς όμως να ελπίζει την ανατροπή, καθώς πέταξε στον κάδο των απορριμάτων τις ελεύθερες βολές (8/17 στο πρώτο ημίχρονο), κλείνοντας το εικοσάλεπτο στο -3 (36-39).

Με τους Σλούκα (1 τρίποντα) και Μήτογλου (2 τρίποντα) να προσπαθούν να αφυπνίσουν το «τριφύλλι» από τα 6,75, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο 25΄ με 47-46, αλλά μετρώντας και πάλι διαδοχικά λάθη δεν μπόρεσε να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το 30΄ (53-52). Με την εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου, πάντως, ο Σμιτς εξελίχθηκε προσωρινά σε άσο στο μανίκι του τεχνικού της Ζαλγκίρις, σημειώνοντας 12 πόντους μέχρι το 35΄ και χαρίζοντας στους Λιθουανούς και πάλι το προβάδισμα με 62-64. Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός βρήκε την απαιτούμενη ψυχραιμία από τις βολές στον… επίλογο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα 21΄΄ για τη λήξη, όταν Σλούκας και Λεσόρ δε λάθεψαν από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και με 4/4 βολές διαμόρφωσαν το 71-68. Η Ζάλγκιρις πήρε τάιμ άουτ και ακολούθως ο Μάνεκ εκτέλεσε άμεσα από τα 6,75 για την ισοφάριση στα 13΄΄, με τον Σλούκα να στήνεται και πάλι στη γραμμή των βολών, αλλά να μετράει 1/2 (72-71). Οι Λιθουανοί πήραν το πολύτιμο ριμπάουντ, αλλά ο Έβανς υπέπεσε σε λάθος, με τους Γκραντ και Γκριγκόνις να «ασφαλίζουν» τη νίκη με την άμυνα τους…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Κολγένσιτς, Ρόσι

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (1), Γκραντ 10 (1), Ναν, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 19 (4), Μαντζούκας 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Καζίς Μακσβίτις): Έβανς 6, Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8, Σμιτς 15 (4), Μπιρούτις 9, Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2), Μπουτκέβιτσους 10 (1), Ουλάνοβας 2.