«Πέταξε» δικό του αγώνα ο Παναθηναϊκός στην Πόλη

Το… αυστηρό φάουλ του Γκραντ σε προσπάθεια του Λάρκιν από τα 6,75 στα 49΄΄ για τη λήξη, η κάκιστη επιθετική… έμπνευση του Σλούκα στα 25΄΄ και τα δύο χαμένα επιθετικά ριμπάουντ που ακολούθησαν, στέρησαν από τον Παναθηναϊκό το δεύτερο του εφετινό «διπλό» στη Euroleague. Βρήκε… σίδερο στην εκπνοή ο Μήτογλου, στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση…

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 71-68 από την Αναντολού Εφές στην Πόλη, για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, βλέποντας το ρεκόρ τους να ισορροπεί σε 6-6 και τον Εργκίν Αταμάν να αποχωρεί απογοητευμένος από το «Σινάν Ερντέμ», στην πρώτη επιστροφή του ως αντίπαλος προπονητής.

Στον αντίποδα, η τουρκική ομάδα «έπιασε» το «τριφύλλι» στην κατάταξη (ρεκόρ 6-6), υποχρεώνοντας το στη δεύτερη διαδοχική ήττα του.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις σημαντικές απουσίες της Αναντολού Εφές (Κλάιμπερν, Μπομπουά), ενώ «πλήρωσε» το… υπνωτισμένο και δίχως πλάνο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τον υποχρέωσε να κυνηγά για μεγάλο διάστημα στο σκορ… Ωστόσο, βρήκε την αμυντική ταυτότητα του σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, πέτυχε την ανατροπή και έδειχνε να οδεύει προς ένα σπουδαίο «διπλό», όταν στο 38΄ ξέφυγε με +3 (65-68). Ωστόσο, αυτά που ακολούθησαν τον… εκτροχίασαν και τον οδήγησαν σε μία οδυνηρή ήττα…

Οι Ματίας Λεσόρ (13π.), Κέντρικ Ναν (13π.) και Τζέριαν Γκραντ (12π.) ήταν οι… διψήφιοι των «πράσινων», που είδαν παίκτες-κλειδιά να μην προσφέρουν τα αναμενόμενα… Από την Αναντολού Εφές ξεχώρισε ο Ταϊρίκ Τζόουνς με νταμπλ νταμπλ (21π., 13ρ.) και ο «συνήθης-ύποπτος», Σέιν Λάρκιν (20π.), ο οποίος με 3/3 βολές στα 49΄΄ χάρισε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (70-68) και την έβαλε και πάλι σε τροχιά νικών.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

Δίχως άμυνα και προσανατολισμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το… καλησπέρα να χάνει με διψήφια διαφορά (14-4 στο 4΄), απέναντι σε μία Αναντολού που είχε… παρασύρει με το ρυθμό της τους «πράσινους» και υποχρέωνε τον Αταμάν να… ανακατεύει την τράπουλα μέχρι η ομάδα του να βγάλει αντίδραση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «χτυπούν» κοντά στο καλάθι, έγραψαν το 23-11 στο 8΄ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (23-15).

Με τον Τόμπσον να αποτελεί νέο «πονοκέφαλο» του Αταμάν, μετά τον Λάρκιν, οι «πράσινοι» βρέθηκαν και πάλι στο -13 στο 16΄ (34-21), πριν αφυπνιστούν στην άμυνα και βρουν το μακρινό σουτ, ρίχνοντας τη διαφορά στο 20΄ στο -6 (37-31`), με σόου του Ναν.

Με διάρκεια στην άμυνα και τον Λεσόρ να κερδίζει μάχες κοντά στο καλάθι, ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 7-14 στην τρίτη περίοδο, προσπερνώντας στο 26΄ για πρώτη φορά με 44-45 και κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +2 (50-52). Στον επίλογο του αγώνα και με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, ο Λεσόρ κοντά στο καλάθι και ο Ναν από τα 6,75, διαμόρφωσαν στο 38΄ το 65-68. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 (δίποντο Τζόουνς, 3/3 βολές ο Λάρκιν) για το… προσπέρασμα, με τις λάθος «πράσινες» επιλογές και αποκορύφωμα αυτών την τραβηγμένη επίθεση του Σλούκα στα 25΄΄ για τη λήξη, να στερούν από το «τριφύλλι» το πολύτιμο «διπλό». Αξίζει να σημειωθεί ότι στην εκπνοή και μετά από ασίστ του Σλούκα, ο Μήτογλου βρέθηκε ελεύθερος στα 6,75, αλλά το τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση δεν βρήκε στόχο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Περούγκα – Περάντι.

Οι συνθέσεις:

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 20 (2), Γκαζί 2, Τόμπσον 7, Χόλατζ 3 (1), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8, Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (3), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1), Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1), Μαντζούκας.