Euroleague: Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές στον… επίλογο του αγώνα με 10 πόντους, αλλά λάθη και αστοχία στα τελευταία τέσσερα λεπτά έδωσαν… πάτημα στην Παρτιζάν, η οποία είδε τον Κέβιν Πάντερ να «αφυπνίζεται» στην επίθεση, να στέλνει το ματς στην παράταση (78-78κ.α.) και τελικά να πανηγυρίζει στο επιπλέον πεντάλεπτο μία σπουδαία νίκη, με τεράστια ανατροπή. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 92-87 από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην κατάμεστη «Stark Arena», για την 11η αγωνιστική της Euroleague, με το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-5. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι πανηγύρισαν το πέμπτο θετικό αποτέλεσμα τους.

Ο Κέντρικ Ναν και ο Ματίας Λεσόρ αποτέλεσαν τους «πολιορκητικούς κριούς» του Παναθηναϊκού για 36 λεπτά, όταν βρέθηκε δηλαδή για τελευταία φορά στο +10 (63-73), με τους δύο «πράσινους» να σημειώνουν 19 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Ουσιαστικοί ήταν για ακόμη μία φορά οι Τζέριαν Γκραντ (14π.), Μάριους Γκριγκόνις (12π.) και Ντίνος Μήτογλου (13π.), σε μία βραδιά που δεν μπήκαν για το «τριφύλλι» τα τρίποντα (5/20) και ο Κώστας Σλούκας δεν προσέφερε τα αναμενόμενα (6π. με 0/4 τρίποντα).

Από την Παρτιζάν έλαμψε ο Ζακ Λεντέι με 23 πόντους, αλλά ο Κέβιν Πάντερ κατάφερε στην επιστροφή του στην ενεργό δράση να κλέψει την παράσταση (13π.), έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Πι Τζέι Ντόζιερ (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78κ.α., 92-87 παρ.

Με τον Σλούκα να δίνει ρεσιτάλ δημιουργίας και τον Γκριγκόνις να «εκτελεί», ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε την Παρτιζάν, προηγήθηκε με 7-12 στο 4΄, ενώ βρέθηκε στο +6 στο 7΄ (13-19), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με τον Ναν να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει λύσεις στην επίθεση, οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμα και με 8 πόντους στο 15΄ (24-32), πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν, βρουν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-6 πάρουν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +1 (39-38), βλέποντας τον ΛεΝτέι να είναι ασταμάτητος μέσα στο αντίπαλο καλάθι.

Με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός χτύπησε με τον Λεσόν στη ρακέτα και τον Ναν στην περιφέρεια, παραμένοντας στη… γωνία για νέα ανατροπή, η οποία ήρθε στην εκπνοή του δεκαλέπτου, δια χειρός Μήτουγλου (54-56 στο 30΄).

Ο Ναν συνέχισε να μονοπωλεί τις επιθέσεις των «πράσινων», έχοντας «ζεσταθεί» για τα… καλά και το «τριφύλλι» βρέθηκε δύο φορές στο +10 (54-64 στο 32΄ και 63-73 στο 36΄), πριν υποπέσει σε διαδοχικά λάθη σε άμυνα και επίθεση και ανοίξει τον δρόμο της υπέρβασης στον Πάντερ, ο οποίος με μεγάλα καλάθια πέτυχε την ισοφάριση και έστειλε το ματς στην παράταση (78-78κ.α.). Ο Αμερικανός της Παρτιζάν μάλιστα είχε την ευκαιρία να το «καθαρίσει» στο 40λεπτο, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Γκριγκόνις του είπε «όχι».

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την Παρτιζάν να έχει βρει ψυχολογία και ρυθμό, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 10-2 και στο 43΄ βρέθηκε στο -8 (88-80), χωρίς να μπορέσει να απειλήσει μέχρι το φινάλε…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Λάτισεβς, Αλιάγκα

Οι συνθέσεις:
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (1), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (1), Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2, Ντοζίερ 16 (2), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6, Γκραντ 14 (1), Ναν 19 (2), Λεσόρ 16, Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13, Μαντζούκας.