Ο Παναθηναϊκός «έπνιξε» την Αρμάνι με την άμυνα

Η επιθετική άμυνα του Παναθηναϊκού «έπνιξε» την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να εξασφαλίζουν μία διαφορά ασφαλείας από το ημίχρονο και να μετατρέπουν σε… περίπατο την πρώτη τους υποχρέωση στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague.

Το «τριφύλλι» επικράτησε άνετα με 79-62 των Ιταλών, για την 24η αγωνιστική και με ρεκόρ 15-9 παρέμεινε στον στόχο της τετράδας και του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα υποχώρησε στο 10-14 και απομακρύνθηκε από τη δεκάδα των πλέι ιν.

Στην… άστοχη βραδιά του Κέντρικ Ναν (10π. με 2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την συγκλονιστική άμυνά του, την έφεση στο κομμάτι της δημιουργίας (20 ασίστ έναντι 9 των Ιταλών), αλλά και τον επιθετικό πλουραλισμό του (σκόραραν και οι 12 πλην του Λούκα Βιλντόζα που μόλις επέστρεψε από τραυματισμό).

Με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ μάλιστα να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας τους 10 από τους 12 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα, το «τριφύλλι» βρήκε το ξέσπασμα που έψαχνε, για να τρέξει επιμέρους σκορ 23-12 και να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με μία διαφορά ασφαλείας 16 πόντων (44-28). Με την Αρμάνι μάλιστα να μην μπορεί να «αναπνεύσει» επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο, απόρροια της «πράσινης» άμυνας, οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνδύασαν την ουσία με το θέαμα, αποζημιώνοντας τους φιλάθλους που γέμισαν και πάλι το ΟΑΚΑ. Επόμενη δοκιμασία για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν η Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ (2/2).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μάριους Γκριγκόνις με 15 πόντους, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Ματίας Λεσόρ. Ακόμη μία… διψήφια βραδιά για τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 10 πόντους. Από την Αρμάνι των μόλις 4/21 σουτ από τα 6,75, οι 16 πόντοι του Σαμπαζ Νέιπιερ δεν μπόρεσαν να κάνουν τη διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62

Με την «πράσινη» άμυνα να κάνει τη διαφορά από το πρώτο τζάμπολ και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-6 στο 6΄ και παρέμεινε σε απόσταση μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ερνανγκόμεθ και Γκριγκόνις βρήκαν το μακρινό σουτ και κυριαρχώντας στην επίθεση της ελληνικής ομάδας, το «τριφύλλι» ξέφυγε γρήγορα με +10 (29-19 στο 13΄), ενώ δίχως να χάσει τον αμυντικό προσανατολισμό του όχι μόνο έμεινε σε απόσταση, αλλά κατάφερε να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (44-28), απέναντι στους Ιταλούς που τα είχαν… σπάσει (11/34 σουτ εντός πεδιάς).

Ένα… ακίνδυνο ξέσπασμα της Αρμάνι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αποτέλεσε και το κύκνειο άσμα των Ιταλών, οι οποίοι είδαν τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση μέσα από την σκληρή άμυνα του και να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους μέχρι το 30΄ (57-41). Στο 35΄η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+17, 65-48) και δίχως άγχος ο Λεσόρ προσέφερε μία μοναδική… παράσταση στα καρφώματα, αποζημιώνοντας τον κόσμο που γέμισε το ΟΑΚΑ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Βίλιους, Κονσταντίνοβς

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 10, Βιλντόζα, Μωραΐτης 3 (1), Γκραντ 9 (1), Ναν 10 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 15 (2), Ερνανγκόμεθ 12 (2), Μήτογλου 4.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Λο, ΜακΓκρούντερ 6, Πόιθρες 6, Μέλι 4, Νέιπιερ 16 (2), Φλακαντόρι, Χολ 7, Σιλντς 6, Μίροτιτς 11 (2), Χάινς 6, Φόγκτμαν.