Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής Ευρώπης ξανά με θρίαμβο επί της Ρεάλ Μαδρίτης

Η υπερβατική εφετινή πορεία του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε με πανηγυρικό τρόπο, εξοντώνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης, που φάνταζε… Λερναία Ύδρα, στον τελικό του φάιναλ φορ της Euroleague και σηκώνοντας στον τόπο που είχε πανηγυρίσει την πέμπτη κούπα του, το Βερολίνο το 2009, το έβδομο ευρωπαϊκό τρόπαιο της Ιστορίας του! Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «πάτησε» στην καταληκτική μάχη της διοργάνωσης την κάτοχο του τίτλου με 95-80 και μετά από 13 χρόνια επέστρεψε στον θρόνο της!

Με την αποψινή επιτυχία, όχι μόνο ολοκληρώθηκαν όλες οι… προφητείες των ανθρώπων του Παναθηναϊκού και κυρίως του «ισχυρού άνδρα» της ΚΑΕ, Δημήτρη Γιαννακόπουλου, ο οποίος έβλεπε μήνες πριν το «τριφύλλι» στην κορυφή της Ευρώπης, αλλά συνεχίστηκε και η παράδοση που ήθελε τους «πράσινους» να μην χάνουν ποτέ σε τελικό Euroleague (7/7), αλλά και η… κατάρα οι ομάδες που τερματίζουν στην κανονική περίοδο στην πρώτη θέση να… χάνουν το τρόπαιο στο φινάλε!

Η ενεργοποίηση της άμυνας από τη δεύτερη περίοδο, κρατώντας την Ρεάλ των 88,9 πόντων μ.ο. στους 80, και η εμπειρία του MVP του φάιναλ φορ, Κώστα Σλούκα, που έγινε ο πρώτος παίκτης που πανηγυρίζει τίτλους Euroleague με τρεις διαφορετικές ομάδες (2 με Ολυμπιακό, 1 με Φενερμπαχτσέ, 1 με Παναθηναϊκό) μετά τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έκριναν τον αποψινό θριαμβευτή.

Με τεράστια ανατροπή από το -14 (41-27 στο 12΄) και δίνοντας πραγματικό αμυντικό ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο, όταν κράτησε τους Ισπανούς στο 7 πόντους, ο Παναθηναϊκός… προσπέρασε δια χειρός Κέντικ Ναν από τα 6,75 και παρέδωσε τη σκυτάλη στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος με 2/2 τρίποντα στον επίλογο έγραψε το 71-79 και από το 35΄ έκοψε κάθε όνειρο ανατροπής των Ισπανών.

Ο MVP Κώστας Σλούκας τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 4/4 τρίποντα και 6/6 σουτ εντός πεδιάς, βλέποντας τη δικαίωση και τη χαρά ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του στην απονομή, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αποδείχθηκαν οι Κέντρικ Ναν με 21 πόντους και Ματίας Λεσόρ με 17!

Τρελό ποσοστό των «πράσινων» από τα 6,75 με 12/22 τρίποντα, όπως και η απίστευτη κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (37 έναντι 31), απέναντι στην πιο ισχυρή φροντ λάιν της Ευρώπης.

Από τους απογοητευμένους Ισπανούς ξεχώρισε ο Ντζάναν Μούσα με 15 πόντους, αλλά 1/6 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95

Με τον Εντιαγιέ να… αιφνιδιάζει τον Παναθηναϊκό στην εκκίνηση του πρώτου δεκαλέπτου, σημειώνοντας και τους 8 πρώτους πόντους των Ισπανών, με 2/2 τρίποντα και 1/1 δίποντα, οι Μαδριλένοι πήραν το προβάδισμα με το… καλησπέρα (8-3).

Ο Χεζόνια ανέβασε τη διαφορά στο +7 (10-3 στο 3΄), αλλά Γκραντ, Παπαπέτρου και Ναν φρόντισαν να κρατούν τον Παναθηναϊκό σε απειλητική θέση (10-9), εκτελώντας από τα 6,75.

Ωστόσο, με την «πράσινη» άμυνα να αποσυνδέεται στη συνέχεια, χάνοντας την εποπτεία της περιφέρειας, αλλά και αυτή της ρακέτας (δέχθηκαν 8/11 δίποντα), οι Ισπανοί κυριάρχησαν στο παρκέ, παρά το γεγονός ότι είχαν… ξεχάσει από νωρίς τον Ταβάρες με 2 φάουλ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης άρχισαν να αξιοποιούν και τους αιφνιδιασμούς και με τον Ναν να βγαίνει εκτός παρκέ στο 9΄, έχοντας συμπληρώσει 3 φάουλ, έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+11, 36-25).

Ο Γιαμπουσέλε ευστόχησε στο 5ο τρίποντο της Ρεάλ στον αγώνα και ο Κοζέρ αύξησε το σερί των Ισπανών στο 5-0, χαρίζοντας στη Ρεάλ στο 12΄ ένα πολύτιμο +14 (41-27).

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός «έδεσε» την περιφερειακή του άμυνα, ο Λεσόρ κυριάρχησε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (9π. στο β΄ δεκ.) και με τους Ισπανούς να πληρώνουν την… εμμονή τους από τα 6,75 (4/10 τρίποντα στο β’ δεκ.), οι «πράσινοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 5-14, μειώνοντας σε 43-39 στο 16΄ και επιστρέφοντας στο παιχνίδι.

Ο Χεζόνια ξεκόλλησε από τα 6,75 τη Ρεάλ (46-39), αλλά με τον Γκραντ να διακρίνεται σε άμυνα και επίθεση και τον Βιλντόζα να μπαίνει στην εξίσωση από τα 6,75 (οι δύο τους σημείωσαν 2 «κολλητά» τρίποντα), το «τριφύλλι» πλησίασε σε απόσταση… αναπνοής (46-45 στο 17΄).

Ο Λεσόρ κράτησε τη διαφορά στο -1 (48-47 στο 19΄) και παρά τα 2/2 τρίποντα που ακολούθησαν από τους Ισπανούς (54-47), ο Σλούκας φρόντισε στην εκπνοή του ημιχρόνου να μην τους επιτρέψει να ξεφύγουν στο σκορ (54-49 στο 20΄).

Αν στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός χάλασε το… μυαλό των παικτών του Ματέο, στην τρίτη το… ισοπέδωσε! Οι «πράσινοι» τα έκαναν όλα τέλεια από τα πρώτα λεπτά, ήλεγξαν τα ριμπάουντ, απέσπασαν το 3ο φάουλ του Ταβάρες, έκοψαν κάθε προσπάθεια αιφνιδιασμού των Ισπανών, τους μπλόκαραν το μακρινό σουτ και με τον Ναν να βρίσκει στόχο από τα 6,75 στο 24΄ ήρθε η ανατροπή (56-58), ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 2-9!

Ο Αμερικανός σταρ του Παναθηναϊκού ανέβασε τον δείκτη στο +3 (57-60), επιτρέποντας στη «Βασίλισσα» να σκοράρει μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (59-60 στο 26΄). Με τον Καλαϊτζάκη, μάλιστα, να βγάζει ενέργεια στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γράψει το 59-64, με τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί σε 3/3 βολές (πήρε φάουλ και τεχνική ποινή από τον Πουαριέ). Ο Σέρχιο προσπάθησε να μειώσει, αλλά στην επόμενη προσπάθεια του στην επίθεση δεν τα κατάφερε, έχοντας κολλημένο πάνω του τον Καλαϊτζάκη (61-64 στο 30΄).

Το τρίποντο του Μήτογλου στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου γέμισε αυτοπεποίθηση τους «πράσινους» (65-71 στο 32΄), ενώ ακόμα κι όταν οι Χεζόνια-Γιουλ μείωσαν σε 71-73, ο Σλούκας ήταν εκεί! Με 2/2 τρίποντες βόμβες ο αρχηγός του Παναθηναϊκού επανέφερε την τάξη (71-79 στο 35΄), με τον Ναν να συνεχίζει το έργο του και με σερί 4-0 να ξεσηκώνει την κερκίδα (76-83 στο 37΄).

Με τον Καμπάτσο να αποβάλλεται με 5 φάουλ 2:36΄ πριν από τη λήξη, ο Μήτογλου σφύριξε κι… έληξε από τα 6,75, διαμορφώνοντας το μη αναστρέψιμο +10 (76-86)!!!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Ντιφάλα – Ρότσα.

Οι συνθέσεις:

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2), Χεζόνια 8 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Πουαριέ 8, Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (4), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2), Ναν 21 (2), Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5, Μήτογλου 8 (2).