Ήττα σοκ της Ρεάλ από την Μπέτις: Μόνη πρώτη ξανά η Μπαρτσελόνα!

Δώρο από την Μπέτις στην Μπαρτσελόνα, αφού κατάφερε να φρενάρει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Βιγιαμαρίν» νικώντας με 2-1, αφήνοντας ξανά μόνους στην κορυφής της βαθμολογίας της La Liga τους «μπλαουγκράνα».

Οι Ανδαλουσιανοί φρέναραν την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» επικρατώντας 2-1 και την έριξαν από την κορυφής της βαθμολογίας, όπου πλέον βρίσκεται ξανά μόνη και στο +2 η ομάδα της Καταλονίας, παρά την ήττα της στο clasico την προηγούμενη βδομάδα.

Στο ξεκίνημα του το ματς δεν είχε ρυθμό, με την πρώτη φάση να καταγράφεται στο 28ο λεπτό και να ανήκει όχι στη Ρεάλ, αλλά στην Μπέτις. Μετά από… καραμπόλα η μπάλα έφτασε στην μικρή περιοχή που ήταν ο Μπάρτα, αλλά η κεφαλιά που έπιασε εξ επαφής έφυγε πάνω από το δοκάρι του Κουρτουά.

Ο Γάλλος τερματοφύλακας ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του στο 36’ έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ που δοκίμασε ο Φεκίρ.

Μετά τις προειδοποιητικές βολές ήρθε και η κανονιά από τους Ανδαλουσιανούς. Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και η κακή μοίρα του Κουρτουά στο 39ο λεπτό, αφού μετά από κόρνερ η άμυνα των «μερένχες» κοιμήθηκε και ο Σίντνεϊ με φοβερό τελείωμα άνοιξε λογαριασμό για το 1-0 της Μπέτις.

Πάντως, ο σκόρερ της Μπέτις έγινε μοιραίος πέντε λεπτά αργότερα, αφού ανέτρεψε στην περιοχή τον Μαρσέλο, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Καρίμ Μπενζεμά αφού έστειλε στην απέναντι γωνία τον Ρόμπλες ισοφάρισε σε 1-1 για τους Μαδριλένους.

Στην πρώτη μεγάλη στιγμή στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Ο Χοακίν στο 57’ κατάφερε να περάσει και τον Κουρτουά, αλλά το πλασέ του έφυγε παράλληλα με την εστία, χωρίς να πιστεύει ούτε εκείνος την ευκαιρία που πέταξε στα σκουπίδια.

Την δική της τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα έχασε η Ρεάλ με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στο ματς. Ο Μόντριτς έπιασε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, ο Ρόμπλες έδιωξε δύσκολα και στη συνέχεια της φάσης ο Βινίσιους που πήρε το ριμπάουντ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η σφαλιάρα των Ανδαλουσιανών στους «μερένχες» ολοκληρώθηκε στο 82’! Ο Μπενζεμά έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγουν στην κόντρα, με τον Κουαδράδο να στρώνει στον Τέγιο και εκείνος να σηκώνει στο πόδι το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» γράφοντας το τελικό 2-1.